منو
  • نمونه پروژه بازاریابی الکترونیکی 2
  • بهینه سازی موتورهای جستجو محمد زند

نمونه پروژه بازاریابی الکترونیکی 2

نمونه پروژه بازاریابی الکترونیکی 2: نمونه پروژه بازاریابی الکترونیکی 2

نمونه پروژه بازاریابی الکترونیکی 2

موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی مجازی نور طوبی

درس: بازاریابی الکترونیکی

زیر نظر استاد ارجمند: جناب آقای دکتر محمدرضا ناصرزاده

استادیار: جناب آقای مهندس زند

اعضاء گروه: لیلا عطاری و آزاده ترکیان

lila.attari@yahoo.com, 9361122

azadeh_to@ymail.com, 9361017

شماره گروه : 4

فروشگاه اینترنتی فرش قرمز (طرح مقدماتی)

فهرست مطالب:

معرفی: 3

برند: 3

لوگو: 3

شعار: 3

از جمله محصولات ما: 3

امکانات ویژه سایت: 3

تجزیه و تحلیل PEST: 5

تجزیه و تحلیل SWOT. 7

آماده سازی ماتریس ارزیابی SWOT: 9

رقبا: 10

فاکتورهای مشتریان برای انتخاب(Customer Choice Factors): 22

بخش بندی مشتریان : 27

جایگاه یابی (Positioning): 28

طراحی تجربه مشتری: 30

رابط کاربر(7C): 31

آمیخته بازاریابی: 34

مدیریت زنجیره تامین (scm): 40

مزیت های رقابتی: 40

ارزیابی برنامه: 41

 

 

 

 

 

 

معرفی:

برند:

فرش قرمز

لوگو:

شعار:

تجربه یک خرید مطمئن و جذاب در خانه با فروشگاه فرش قرمز

فرش با فرهنگ ایران و ایرانی درآمیخته و به عنوان نمادی از میهن عزیزمان ایران می باشد. با توجه به حفظ این میراث بزرگ و ارج نهادن به تولیدات داخلی و کسب بازار رقابتی و پر رونق فرش در جهان، فروشگاه فرش قرمز با بکارگیری متخصصین فرش و با دارا بودن دانش تجارت و بازاریابی الکترونیک مفتخر است با ارائه برترین برندهای فرش، محیطی را فراهم کند تا شما مشتریان عزیز با آرامش، آگاهی و اطمینان کامل خریدی رضایت بخش را تجربه کنید. این فروشگاه دارای نماد الکترونیکی کسب و کارهای الکترونیکی از وزارت صنعت، معدن و تجارت  و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی است.

این فروشگاه در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، یزد، رشت، کرمانشاه، اهواز، بندر عباس و شیراز دارای انبار می باشد در کنار این انبارهای بزرگ جهت انجام سفارشات توسط کارخانجات تولیدی شرکت در انواع فرش، تولید صورت می گیرد و همچنین به دلیل تعداد زیاد وپراکندگی این انبارها فروشگاه ما می تواند کالاها را سریع تر در اختیار خریداران قرار دهد. پس این شرکت محدودیت مکانی نداشته و  قادر است به تمامی مشتریان در سراسر کشور ارائه خدمت نماید.

از جمله محصولات ما:

فرشهای تشریفاتی از جمله فرش قرمز، فرشهای بدون پرز(برای افرادی که حساسیت دارند)، فرشهای سنتی، فرشهای مدرن و فانتزی، فرشهای کلاسیک و اصیل، فرشهای پرز بلند خارجی، تابلو فرشهای دستباف و ماشینی، فرش کودک و نوجوان، فرش ابریشم گونه، قالیچه و گلیم، کناره ها، فرشهای گرد و بیضی، فرشهای ابریشمی و ابریشم گونه، فرشهای فروش ویژه(با تخفیف).

امکانات ویژه سایت:

در صفحه اول سایت لیستی از 10 فرش پرفروش (TOP 10) قرار داده شده که  هر هفته  به روز رسانی می شود.

در سایت شرکت اطلاعات کمکی برای انتخاب نوع و جنس فرش قرار داده شده است:

-         اطلاعات کلی در زمینه ویژگی ها و تفاوت های فرش دست بافت و فرش ماشینی؛ چرا که سوال اکثر مشتریان این است که "چه فرشی بخریم؟" "فرش دستباف بخریم یا فرش ماشینی؟"

-         مقالاتی در ارتباط با نحوه تولید و مواد اولیه و نیز ماندگاری و دوام محصولات مختلف

-         مقالاتی در ارتباط با طراحی دکوراسیون داخلی منازل فروشگاه ها و شرکت ها

-         مقالاتی در مورد حفظ و نگهداری از فرش دستباف و ماشینی

مشتریان می توانند به راحتی از سایت شرکت استفاده نمایند و به سرعت به تمامی قسمت های آن دسترسی پیدا کنند. در سایت قسمتی با عنوان راهنمای فرآیند خرید قرار داده شده که تمام مراحل خرید به سادگی توضیح داده شده است. این شرکت به منظور تسهیل فرآیند خرید اینترنتی از درگاه خرید اینترنتی بانک ملت و بانک پارسیان استفاده می کند تا نیازی به پرداخت از طریق بانک نباشد.

در سایت قسمتی برای تعاملات مشتریان تعبیه شده است که می توانند نظرات خود را در ارتباط با شرکت و خدمات آن و نیز مباحث پیرامون تولیدو بافت ،طرح و نقشه فرش و سایر موارد با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

این شرکت با قراردادن لینکی به www.enamad.ir تضمینی را برای اعتماد مشتریان در صفحه اول  سایت قرارداده است چرا  که تمامی سایتهای دارای نماد اعتماد الكترونیكی ملزم به رعایت موارد مندرج در تعهدنامه کسب و کارهای اینترنتی هستند.

این فروشگاه امکان مشاوره تلفنی و اینترنتی را برای مشتریان فرآهم آورده است به این ترتیب که :

مشتریان عکس هایی از فضای مورد نظر که می خواهند فرش یا قالیچه را برای آنجا خریداری کنند و نیز ابعاد و متراژ فضای مربوطه را برای مشاوران و طراحان دکوراسیون داخلی ما می فرستند. کارکنان ما پس از بررسی و با توجه به اطلاعات داده شده محصولاتی را با رنج های قیمتی متفاوت به مشتریان پیشنهاد می دهند تا بتوانند بهترین و مناسب ترین خرید ممکن را انجام دهند.

همچنین در سایت یک نقشه ایران قرار داده شده است که افراد می توانند آدرس انبارها و کارخانجات تولیدی ما را ببینند و حتی محل سکونت خود را در آن نقشه مشخص کنند.

در وب سایت فروشگاه امکان مقایسه و بررسی محصولات مختلف برای مشتریان قرار داده شده است یعنی می توان با کلیک بر روی عکس محصول به اطلاعاتی نظیر (بر حسب فرش دستبافت یا ماشینی بودن): نام طرح، طول ، عرض، مساحت، محل بافت، نام شرکت تولید کننده، تراکم ، رنگ ها دسترسی پیدا کرد و نیز عکس های مختلفی ازآن را در نماهای مختلف مشاهده نمود.

مشتریان همچنین می توانند بافت فرش مورد نظر خود را سفارش بدهند.به این صورت که مشتری خودش طرح و نقش و نخ و...را انتخاب کند و تولید کنندگان فروشگاه آن را به همان شکل ببافند و در ضمن افراد می توانند در صفحه شخصی خود مراحل بافت فرششان را آنلاین ببینند.

در سایت کاتالوگ الکترونیکی فرشها قرار داده شده است تا مشتری بتواند اطلاعات هر فرشی را دانلود کند و در وقت مناسب بتواند در مورد فرشهای مورد علاقه خود مطالعه ای داشته باشد تا به راحتی فرش مورد علاقه خود را خریداری کند.

تجزیه و تحلیل PEST:

برخی عوامل موثر بر فاکتور سیاسی عبارتند از :

شرایط رکود و کم رونقی صادرات مشکلات مالیاتی برای فعالان این صنعت در بر داشته است. همچنین مشکلات مالیات بر ارزش افزوده باعت متضرر شدن فعالان این حوزه می شود.روابط داخلی بین فروشندگان و تولید کنندگان فرش باعث می شود انجام امور مربوط به تولید و فروش سریع تر شود ولی در بعضی مواقع ذی نفعان انتظاراتی دارند که ممکن است بر سازمان ما فشار وارد شود.بعضی مواقع سیاستهای دولت بر صنعت فرش تاثیرات مثبتی دارد مثلا سیاستهایی همچون سوبسید.همچنین جنگ و تعارضات بین دولتها باعت کاهش سرعت در انجام امور فرش داری می شود. یکی از عوامل سیاسی تاثیرگذار بر بازار فرش ایران تحریم های اعمال شده است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم بازار فرش را تحت شعاع خود قرار می دهد:

1-    روند صادرات فرش ایرانی را به بازارهای خارجی شدیدا کاهش داده است.

2-     تاثیرگذاری برقیمت مواد اولیه و در نهایت قیمت تمام شده فرش

برخی عوامل موثر بر فاکتور اقتصادی عبارتند از :

عواملی همچون کاهش صادرات هم بر بخش سیاسی و هم در بخش اقتصادی تاثیر مستقیم دارند و باعث مشکلات اقتصادی در فرش ایران می شود در صورتی که ایران راه روابط تجاری  مناسب با کشورهای دیگر را پیدا کند صادرات افزایش میابد اما کاهش واردات باعث افزایش سطح تولید در داخل می شود و این نیز فروش فرش را بیشتر می کند. هر چه وضعیت اقتصادی خانواده ها بهتر باشد فرش بیشتری خریداری می شود که در نتیجه باعث بهتر شدن وضعیت اقتصادی فرش می شود. افزایش تورم و نرخ بهره موجب می شود فروش کاهش پیدا کند که در نتیجه نرخ سرمایه گذاری را کاهش می دهد. پیدا کردن کانالهای توزیع متعدد موجب می شود هزینه های اضافی که خرج انبار  شده کاهش پیدا کند. همچنین پیدا کردن محرکها و سلیقه های مختلف مشتریان، خرید فرش را افزایش می دهد.

برخی عوامل موثر بر فاکتور اجتماعی عبارتند از :

فرش ایرانی از دیرباز جز اصلی ترین ملزومات زندگی ایرانیان بوده است و امروزه با بهبود سطح زندگی افراد این کالا جایگاه تجملاتی پیدا کرده است و نیز به علت توسعه و تنوع محصولات تولیدی جدید، فرش از مدل ها و طرح های سنتی خود خارج شده و به سبک های مدرن و فانتزی گرایش نموده است و در طراحی دکوراسیون داخلی منازل و شرکتها جایگاه ویژه ای یافته است.صنعت فرش به عنوان یک عامل اشتغال زا نیز در بین جمعیت شهری، روستایی و عشایری قابل اهمیت است که حرفه هایی علاوه بر بافندگی، طراحی فرش و نقاشی فرش را نیز به وجود آورده است. از سویی مدرن شدن زندگی امروزه با  افزایش تنوع محصولات  می تواند باعث  افزایش پاسخگویی به نیاز مشتریان شود. توجه به این نکته که تمایل خرید خانمها بیشتر از آقایان است در  توجه به چگونگی جذب مشتریان بسیار اهمیت دارد. شهرت برند (نام تجاری) بیشتر و به نام تر و با کیفیت تر و تبلیغات بیشتر باعث افزایش اعتماد مشتریان و خرید بیشتر می شود. ایجاد محیطی که مشتری دسترسی به مشخصات محصولات داشته باشد باعث اعتماد درونی خریدار می شود. از طرفی تغییر قانون در ایران بر عوامل اجنماعی فروشگاه تاثیر می گذارد. با افزایش خانه سازی و زیاد شدن تعداد خانه ها به دلیل نیاز هر خانه به فرش، خرید فرش هم افزایش می یابد.

برخی عوامل موثر بر تکنولوژی عبارتند از:

افزایش سطح تکنولوژی رقبا باعث کاهش فروش محصولات ما میشود که در نتیجه باید سطح تکنولوژی را بالا ببریم و تکنولوژي پیشرفته را جایگزین کنیم که باعث افزایش اطلاعات و ارتباطات می شود و در نتیجه افزایش فروش را به همراه دارد. قوانین مناسب براي ورود تکنولوژي پیشرفته باعث افزایش کیفیت محصولات، نواوري، بلوغ تولید و افزایش ظرفیت آن و در نهایت موجب سود اوري می گردد. زیر ساخت ارتباطی و ارتباطات جهانی باعث افزایش آگاهی در مورد محصولات جدید می شود. از سویی، افزایش دسترسی به منابع کشور باعث می شود به کشورهای دیگر کمتر وابسته باشیم .ایجاد زیر ساخت حمل و نقل باعث تسریع در انتقال و کاهش هزینه می شود. همچنین بازیافت، دفع پسماند و زباله باعث کاهش هزینه هاي تولید می شود.

تجزیه و تحلیل SWOT

مزایای درون سازمانی (نقاط قوت: Strengths)

S1- عدم نیاز به نمایندگی و شعبه

S2- افزایش فروش فرش منجر به افزایش اشتغال

S3- ایجاد ارتباط بدون واسطه با مشتریان

S4- آگاه سازی مشتریان در مورد محصولات، مشخصات و کیفیت

S5- ایجاد اعتماد در مشتریان با ارائه بخش مشخصات مشتریان

S6- کارکردن با برندهایی با کیفیت بالا محصولات

S7- توجه بیشتر بر روی فروش فرش

S8- داشتن محصولاتی بدون انقضاء

S9- خرید آنلاین

S10- عدم محدودیت برای خرید

S11- حضور به عنوان صادرکننده فرش در بازارهای جهانی

S12- معرفی پرفروشترین محصولات و مقایسه آنها

S13- ایجاد نظرات مشتریان در مورد محصولات

S14-خرید کم هزینه و آسان و جذاب

محدودیت ها ی درون سازمانی (نقاط ضعف: Weaknesses)

W1- نام شرکت نا آشنا

W2- عدم رویت فیزیکی توسط مشتری

W3- عدم اطمینان خریدار به افشای اطلاعات در محیط کسب و کار مجازی

W4- محدودیت های صادرات و مشخص نبودن راهبرد صادرات فرش در سطح كلان

W5- نداشتن راهبرد مشخص در قيمت گذاري (Pricing) و كانال توزيع (Place) به علت اطلاعات ناکافی از بازارهای خارجی

W6- نداشتن یا عدم تحویل به موقع محصولات به علت کسری موجودی و در نتیجه آن نارضایتی مشتری

W7- نداشتن شناخت کافی از نيازها و خواسته‌هاي خريداران در بازارهاي داخلی و جهاني به علت نو بودن در بازار

فرصت های خارجی سازمان (فرصت: Opportunities)

O1- توسعه در کسب و کار الکترونیکی

O2- بازاریابی و تبلیغات بیشتر و قوی تر

O3- ورود بخش علمی و متخصص در تجارت فرش

O4- جذب برند های بسیار معروف فرش

O5- ارتباط با سراسر دنیا از طریق سایت و جذب مشتری بیشتر

O6- ایجاد فرصت های شغلی جدید

O7- برقراری ارتباط با استادان ماهر و با تجربه در زمینه طراحی و بافت و مشاوره در زمینه فرش

O8- طراحی منحصر به فرد و بومی

09- ارتباط مستقیم و بدون واسطه با تولید کنندگان و بافندگان داخلی و در نتیجه دارا بودن محصولات با قیمتی پایین تر از قیمت بازار

تهدیدات خارجی سازمان (تهدید: Threats)

T1- تقلب در بافت فرش، کیفیت مواد اولیه و تقلب در طرح

T2- اقلام جایگزین فرش چون پارکت ، کف پوش و...

T3- نداشتن دانش دقیق در مورد کسب و کار الکترونیکی در بخش صادرات

T4- عدم حمایت از بافندگان داخلی (دستمزد کم بافندگان، بیمه قالی بافی)

T5- پشتیبانی ضعیف از تولیدکنندگان در کشور

T6- محیط با رقابت بالا

T7- تحریم سیاسی

T8- استقبال کم از برندهای ایرانی در بازار جهانی بعلت ثبت نبودن

T9- وجود دلالان خارجی قدرتمند در بازار فرش ایران

T10- عدم  عضویت  ایران  در  کپی  رایت و  امکان  کپی  کردن  طرحها  توسط رقبا

آماده سازی ماتریس ارزیابی SWOT:

پس از ارزیابی عوامل داخلی و خارجی ، اطلاعات مورد نیاز برای توسعه استراتژی تعیین می شود. در ماتریس SWOT، یک نوع هماهنگی و تعادل بین عوامل داخلی و خارجی سازمان وجود دارد. با استفاده از این ماتریس، ما چهار استراتژی از جمله: استراتژی SO ، استراتژی ST، استراتژی   WO ، و استراتژی WT  ارائه می کنیم.

استراتژی SO (نقاط قوت و فرصت):

در چارچوب این استراتژی، با استفاده از نقاط قوت داخلی سازمان اقدام به استفاده از فرصت های خارجی می شود.

با استفاده از این فرصت ها نقاط قوت را به حداکثر می رسانیم. با توجه به این تعریف استراتژی های زیر می توانند ارائه شوند :.

SO1: سطح حضور صادرکنندگان در بازارهای جهانی می تواند از طریق توسعه کسب و کار الکترونیکی افزایش یابد که باعث افزایش سطح صادرات فرش می شود.

SO2: حضور صادرکنندگان فرش در سطح جهانی و با استفاده از فن آوری های جدید منجر در پیدا کردن سلیقه بهتر و تولید با کیفیت بالا می شود.

SO3: قرار دادن تصاویر و اطلاعات از فرش بر روی وب سایت و استفاده از آن برای بازاریابی و تبلیغات باعث افزایش گرایش مشتریان است.

استراتژی ST (نقاط قوت و تهدید):

از طریق توسعه تجارت الکترونیکی در سازمان،اثر تهدیدات موجود در محیط خارجی را توسط اجرای این استراتژی با استفاده از نقاط قوت خود کاهش می دهند. برخی از این استراتژی عبارتند از:

ST1: یکی از مزایای عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی باعث کاهش ترخیص کالا از گمرک برای خریداران که منجر به افزایش مشتریان خارجی از فرش دستباف ایرانی می شود و در نهایت حجم صادرات فرش افزایش می یابد.

ST2: می تواند شبکه های ارتباطی کسب و کار تا آنجا که ممکن است به فعال کردن صادرکنندگان استفاده از تجارت الکترونیک با اعتماد به نفس بیشتر را توسعه دهد.

ST3: استفاده گسترده از تبلیغات اینترنتی به ویژه در معرفی اصالت فرش ایرانی به جهان بدون نیاز به کارکنان بازازیابی، هزینه های حاشیه ای را کاهش می دهد که این می تواند یک عامل سبقت نسبت به رقبای کسب و کار باشد.

ST4: روی آوردن به تجارت الکترونیک توسط صادرکنندگان و هدف قرار دادن عرضه فرش باعث جذب اعتماد دولت و در نتیجه حمایت بیشتر دولت می شود.

استراتژی WO (نقاط ضعف و فرصت ها):

هدف از استراتژی  WO این است که یک سازمان فرصت سوء استفاده در محیط خارجی برای تشویق بهبود نقاط ضعف داخلی آن پیدا کند.

WO1: افزایش توسعه تجارت الکترونیک در عصر معاصر وافزایش این نوع از تجارت می تواند به اطمینان خریدار کمک کند.

WO2: با استفاده از فن آوری های جدید برای تولید بیشتر و فرش با کیفیت بالا باعث کاهش هزینه های تولید که منجر به هزینه کل فرش خواهد شد می شود و ایران می تواند یک بار دیگر در این بازار تسلط پیدا کند.

WO3: داشتن استادان ماهر و با تجربه در زمینه طراحی و بافت و همچنین حضور طراحی منحصر به فرد و قابل توجه ایران، خریداران برتر، با وجود عدم فرش فیزیکی، آن را با اعتماد به نفس انتخاب می کنند.

استراتژی WT (نقاط ضعف و تهدیدات):

این استراتژی در کاهش نقاط ضعف داخلی و پرهیز از تهدیدات از محیط خارجی متمرکز است. در واقع، هنگامی که یک سازمان در را ه رسیدن به این شیوه است گفته می شود در معرض خطر سقوط است.

WT1: افزایش در بازاریابی، تبلیغات و فعالیت های تحقیقاتی بازاریابی اینترنتی موجب رقابت با رقبای خود می شود.

WT2: تجار و صادرکنندگان را با مهارت کسب و کار الکترونیکی آشنا می سازد تا در بازار تجارت الکترونیک بمانند.

WT3: سعی به عمل در فعالیت های فنی و هزینه های تولید موجب حفظ قابلیت رقابت می شود.

رقبا:

فروشگاه فرش قرمز به دلیل اینکه فعالیت خود را به تازگی شروع کرده است دارای رقبای باسابقه و قدیمی است که سالهای سال در این زمینه کار کرده اند و اعتبار آنها برای همگان مشخص است؛ می توان آنها را در 3  گروه کلی  دسته بندی کرد:

-         فروشگاههای باسابقه در سطح شهر

-         بازارهای سنتی فرش در تهران و دیگر شهرستان ها مانند بازار حکیم اصفهان و...

-         فروشگاههای اینترنتی فروش فرش مانند: ایران الگو، فرش آنلاین، ایران کارپت و ایران فرش و ...

چون ساختار فروشگاه ما آنلاین است پس به تحلیل چند فروشگاه آنلاین می پردازیم:

*فروشگاه فرش آنلاین http://www.farshonline.com                  

-         برندهای ای فروشگاه عبارتند از:فرش ساوین/ فرش نگین مشهد / فرش فرهی / فرش ابریشمی کرامتیان / فرش اسپادانا / فرش شاهکار صفویه /فرش پاتریس / فرش زمرد/ فرش خوب

-         این فروشگاه  تا 7 روز پس از خرید برای بازگشت فرش توسط مشتری زمان در نظر گرفته است.

-         این فروشگاه با تولید کنندگان فرش در کشورهای هلند ، بلژیک و هند همکاری دارد.

-         قالی و قالیچه های دست دوم را پس از قیمت گذاری از مشتریان خریداری یا با فرش مورد نظر آنها تعویض میکند.

-         این فروشگاه برای مشتریان شهرستانی خود این امکان را فراهم آورده که مبلغفرش خود را درب منزل خود پرداخت کنند.

-         این فروشگاه اجناس خود را به طور کاملا مستقیم، دست اول و به قیمت مصوب کارخانجات (انجمن صنایع نساجی ایران)عرضه میکند.

-         در این فروشگاه قسمتی به نام دکوراسیون وجود دارد که به مشتریان تمام اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب فرش یا نگهداری آن را در اختیار میگذارد.

-         در این فروشگاه مشتریان میتوانند با وارد کردن ایمیل خود در پایگاه داده این سایت از یک کوپن 100000 ریالی بهره مند شوند.

-         کلیه سفارشات در  تهران و شهرستانها بسته به موجودی انبار و نوع فرش و مسافت شهرها از 4 ساعت تا 10 روز پس از ثبت سفارش به دست مشتریان محترم خواهد رسید.

-         ارسال فرشهای بالاتر از دویست هزار تومان برای تمام مناطق 22 گانه شهر تهران رایگان (هزینه ارسال شهرستانها کلا به عهده خریداران است) و پرداخت پس از تحویل فرش و اطمینان مشتری از سالم ودرجه یک بودن فرش میباشد.(پرداخت پس از تحویل فرش برای شهرهای نزدیک تهران نیز امکانپذیر است)

-         برای شهرستانها پرداخت در محل فقط برای فرش های ابریشم گونه و قالیچه های زیر 6 متر و تابلو فرشها امکانپذیر است. با توجه به محدودیت شرکت پست برای تحویل فرشهای سنگین وزن امکان پرداخت پس از تحویل این نوع فرشها مقدور نیست ، پس خریداران عزیز شهرستانی فرشهای سنگین وزن ابتدا مبلغ سفارش را به حسابهای فرش آنلاین واریز نموده ، سپس فرش را درشهر خود تحویل میگیرند ، مبلغ سفارش را میتوانید از طریق پرداخت آنلاین با استفاده از کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب یا کارت به کارت پرداخت فرمایید.

-         هزینه ارسال از طریق پست پیشتاز و سفارشی برای شهرستانها با توجه به وزن فرش و مسافت با تماس تلفنی اعلام می شود.

-         هزینه ارسال از طریق باربری که تقریبا برای تمام شهرهای ایران دارای سرویس میباشد برای هر تخته 12 متری با توجه به مسافت شهر مقصد 7 تا 12 هزار تومان میباشد که هزینه ارسال  به صورت پسکرایه هنگام تحویل فرش در باربری مقصد دریافت میشود. برای ابعاد کوچکتر هزینه ارسال به نسبت وزن و اندازه کاهش می یابد.

-         این اطمینان را به شهرستانیهای عزیز میدهیم که در صورت  مشاهده هرگونه عیب و ایراد در فرش دریافتی یا مغایرت فرش ارسال شده با عکس و مشخصات آن میتوانند بدون هیچ محدودیتی فرش دریافتی را با هزینه فرش آنلاین تعویض نمایند. تمام قیمتها به صورت آنلاین بروز می شوند و مادامی که روی سایت قرار داشته باشند معتبر هستند.

-         در این سایت در قسمت پرسش های متداول به برخی از سوالات پرتکرار مشتریان و ابهامات آنها چاسخ داده شده و همچنین در صفه اول سایت آخرین نظراتمشتریان قرار داده شده که اغلب آنها ابراز رضایت مشتریان از فرشهای خریداری شده شان است.

 

*گالری فرش زارعی http://www.farshmashini.com               

               در این فروشگاه فرشهای برگزیده به همراه قیمت آنها قرار داده شده است

در این فروشگاه قیمت شستشوی فرش و مبل نیز قرارداده شده است.

 

نوع فرش

قیمت به ازای هر متر

فرش ماشینی معمولی

2500 تا 3000 تومان

فرش دستباف معمولی

4000 تا 5500 تومان

فرش ماشینی خاص مثل پرزبلند

5500 تا 7000 تومان

فرش دستباف خاص مثل ابریشم

7000 تا 9000 تومان

 

*فروشگاه آدینه http://www.adinehfarsh.com                             

این فروشگاه فرشهای خود را با ضمانت کمترین قیمت نسبت به سایر فروشندگان ارائه میکند(25 تا 30 درصد کمتر)

این فروشگاه نام برخی از مشتریان مشهور خود را در پایین صفحه سایت خود قرار داده است.

این فروشگاه به مناسبت های مختلف مذهبی تخفیفات متنوعی در نظر گرفته و همچنین امکان پرداخت اقساطی را برای مشتریان فراهم آورده است.(یک سوم مبلغ اولیه به صورت نقد و الباقی طی 4 یا 5 قسط بدون دریافت سود از مشتری دریافت خواهد شد.)

همچنین این فروشگاه برای مشتریان ساکن تهران این امکان را فراهم آورده که با پرداخت مبلغ 50000 تومان به عنوان بیعانه مابقی وجه فرش را درب منزل پرداخت نمایند.

*شهر فرش(ایران الگو)                                          http://iranolgoo.ir

 

مهمترین ویژگی این سایت قرار دادن کاتالوگ الکترونیکی فرشها برحسب نوع آنها در سه فرمت pdf , Flash , AVI قرار داده است که مشتری میتواند آنها را دانلود کرده و در فرصتی مناسب به مطالع آنها بپردازد و فرش مورد علاقه خود را انتخاب کند.

در این فروشگاه برند های فرش خارجی - فرش بلژیکی - فرش آلمانی - فرش ترک - فرش هندی و... ارائه میشود که 1 نمونه از عکس فرش ها به همراه قیمت آنها قرار داده شده است.

این فروشگاه امکانات زیر را نیز برای مشتریان خود در نظر گرفته است.

** تمرکز بیش از پنج هزار محصول گوناگون از برندهای داخلی و خارجی.

** فروشگاه اینترنی بروز برای تکریم ارباب رجوع و ارایه خدمات آنلاین.

** ارسال و تحویل رایگان به تمام نقاط استان تهران و استان البرز.

**2 سال ضمانت (گارانتی).

** امتیاز یکبار شستشوی رایگان برای فرش های 6 ، 9 و 12 متری.

** پارکینگ سرپوشیده اختصاصی و کافی شاپ برای مراجعین محترم.

** دارای محل پذیرایی و بازی کودکان جهت آسایش خانواده ها در هنگام خرید حضوری.

** استفاده از تخفیف پلکانی (خرید مجدد برای هر مشتری مشمول تخفیفاتی است که مجموع  خریدهای قبلی تعیین کننده درصد تخفیف در آخرین خرید می باشد).

** فروش اقساطی به سازمان های طرف قرارداد با اقساط 6 الی 14ماهه بدون کارمزد و تخفیف ویژه اینترنتی.

** دارای باشگاه مشتریان و خدمات خاص ویژه مشتریان اینترنتی از جمله اعطای کارت وفاداری(VIP)

پس از کسب امتیاز  لازم در مجموع  خریدها و ارائه خدمات و تخفیفات خاص به مشتریان وفادار.

*فروشگاه فرش مشهد                http://www.mashadcarpet.com

در این فروشگاه علاوه بر فرشهای معمولی انواع فرشهای اکریلیک، پشم ، ابریشم مصنوعی ارائه میگردد.

فرشهای اکریلیک شرکت فرش مشهد تهیه شده از بهترین الیاف دنیا "درالون" می باشد. اطاقهائی که با فرشهای اکریلیک تزئین می شود گرما و تجلی خاصی را به ارمغان می آورد. ما جذابترین طرح و رنگ های اصیل ایرانی را خلق می کنیم که بسیاری از فرشهای دستی ظریف و زیبا را تحت الشعاع قرار میدهد. فرشهای اکریلیک، بسیار با دوام، در طرحهای زیبا و ظرافتهای گوناگون تهیه می شوند. در این فروشگاه امکان جستجو بر اساس رنگ و اندازه دلخواه مشتری وجود دارد.که در تسریع دستیابی مشتری به مدل دلخواهش به او کمک میکنند.

در این فروشگاه این امکان برای مشتریان فراهم شده تا به جمع دنبال کنندگان فرش مشهد در Instagram بپیوندند.

 شرکت فرش مشهد هر سه ماه به قید قرعه شش نفر از مشتریان عزیزی که فرم های نظر سنجی همراه با فرش را تکمیل نموده اند به عنوان برنده اعلام می کند و یک تخته فرش 6 متری به آنها هدیه می دهد.

همچنین در سایت این فروشگاه آدرس نمایندگی های این شرکت به همراه شماره آنها قرارداده شده است که میتوانند به صورت حضوری به آنها مراجه کنند.

*فرش نائین(میرحسینی) http://farshenaein.blogfa.com        

در این فروشگاه توضیحاتی درباره انواع فرشهای نائین و ویژگی های آنان نوشته شده است و در مورد مزایای فرش دستباف مطالبی نوشته شده وعکسهایی از هرکدام از نونه فرش ها قرار داده شده است. با وجود اینکه در تیتر این سایت نوشته شده معروفترین فروشگاه اینترنتی فرش نایین (فرش نایین میرحسینی) امادر هیچ کجای این سایت امکان خرید اینترنتی فرش ها وجود ندارد.!!!!

*فروشگاه فرش کاشان    http://farshekashan.persianblog.ir

فروشگاه اینترنتی فرش کاشان امکان خرید مستقیم انواع فرش و تابلو فرش.گلیم فرش و... را با قیمتهای کاملا استثنایی برای کلیه هموطنان عزیز فراهم نمونه است در ضمن امکان بازدید از کارخانه واقع در شهر کاشان و خرید درب کارخانه نیز مهیاست.

نکته قابل توجه در این سایت این است که در زیر عکس برخی از فرشها نوشته شده :

کلیه طرحها در این نوع  قابلیت تست با اتوی داغ را دارند.....

فرشهای این فروشگاه با ضمانت نامه کتبی و با 35 درصد اختلاف نسبت به بازار و با جنس نخ اصلی عرضه میگردد.

*فروشگاه شهر فرش http://shahrfarsh.com              

به محض ورود به سایتای فروشگاه با پیامی به مضمون زیر مواجه میشوید:

که در این قسمت (باشگاه مشتریان) متن زیر قرار گرفته شده:

باشگاه مشتریان شهرفرش ، یک محیط پویا وصمیمی است که تلاش داریم از طریق آن، شما را به عنوان دوستان خود در کنارمان داشته و ضمن خلق مزیت هایی علاوه بر خدمات متعارف ، جدیدترین طرحها را به شما معرفی کنیم.

باشگاه مشتریان شهرفرش ، در نظر دارد که با اهداف ذیل فعالیت کند.

ایجاد و خلق یک تجربه عالی و متمایز برای مشتریان

توسعه و خلق محصولات و خدمات جدید از طریق شناسایی خواسته ها و نیازهای مشتریان

ايجاد ارتباطي دوسويه و تعاملي مستقيم با مشتريان

ارائه پاسخی شایسته در مقابل اعتماد مشتريان گرامي به شهرفرش

تشویق مشتریان برای استفاده از خدمات الکترونیکی شهرفرش

تشویق مشتریان جهت جمع آوری امتیازات و استفاده هر چه بیشتر از جوایز طرح ها و جشنواره های متنوع شهرفرش در کنار کوشش همیشگی خود با عزمی راسخ در تلاش است تا با به کارگیری دانش و تخصص تمامی بخش های مختلف اعم از کارخانجات مختلف و ،شرکتهای وابسته به شهرفرش با تکیه بر جدید ترین تکنولوژی ها و متد های کاری در پی دستیابی به بهترین عملکرد و بالاترین کیفیت خدمات برای مشتریان خود باشد.

نام شهرفرش که برگرفته از بزرگی و وسعت زیاد دارد رسالت سنگینی را بر دوش ما نهاده تا ثابت قدم و پایدار در ارائه خدمات ویژه به شما همت گماشته و پس از شناخت دقیق و عمیق خواسته هایتان، حصول به آن را به عنوان وظیفه اصلی خود، در رأس امور قرار دهیم.

اگر شما فردی توانگر ، خلاق و مشتاق به فضاهای مجازی هستید.....

اگر شما مشتری شهرفرش بوده و می خواهید از جوایز و جشنواره های فوق العاده شهرفرش استفاده نمایید .....

و در کل اگر شما به دنبال برآورده کردن آرزوهای کو چک و بزرگ خود هستید....

حتما در باشگاه رسمی مشتریان شهرفرش عضو شوید و لحظه های خوب را با ما تجربه کنید.....

شهر فرش بزرگترین توزیع کننده انواع فرش های ماشینی کلاسیک و فانتزی و تابلو فرش از معتبرترین برندهای معتبر داخلی و خارجی می باشد. این فروشگاه با ارائه محصولات متنوع و با کیفیت این امکان را در اختیار مشتری قرار می دهد تا با یک بار مراجعه طرح مطلوب خود را بدون نگرانی از تقلبی بودن محصول، خریداری نماید.از طرفی خدمات پس از فروش منحصر به فرد شهر فرش باعث متمایز شدن این فروشگاه از سایر فعالان حوزه فرش و مبلمان شده است: دو سال ضمانت، حمل رایگان به آدرس مشتری، تخفیفات پلکانی در خرید های مجدد و همچنین پارکینگ اختصاصی رایگان از جمله مزایای خرید از شهر فرش می باشد.

شهر فرش در راستای ارزش آفرینی برای مشتریان خود اقدام به ارائه و اعطای وام خرید فرش در شهر فرش کرده است که به خریداران تا سقف 50 میلیون ریال در ماه مبارک رمضان توسط بانک قرض الحسنه رسالت انجام می شود.

تقسیم بندی فرش ها در این سایت به شرح زیر است :

 

 

تابلو فرش ها

منظره - مکان ها - باستانی - زیارتی - گل و گلدان - گل و کتاب - گل و میوه - گل - حیوانات -اسب -فرانسوی - مینیاتور - آیات- تندیس - چهره

 فرش ها

اعیان -پدیده - پردیسان - خاطره مشهد - سیرنگ -شاپرک- شاهکار آریایی- شاهکار تبریز - فرهی - قیطران -مشهد اردهال- هدیه- طرحهای اقتباسی- طرحهای ترنج- طرحهای ترکمن یا بخارا- طرحهای تلفیقی- طرحهای درختی- طرحهای شکارگاه- طرحهای قابی- طرحهای ماهی- طرحهای هندس- طرحهای گلدانی- طرحهای گل فرنگ- طرحهای محرابی- طرحهای ماهی درهم- طرح منظره- اسپادانا- مدرن- شگی- شنل- فریز- گلیم- ابریشم گونه- هندتافت- اکرلیک هایبالک

 طرح ها: عروسکی، کودک، تراکم و شانه فرش، 100 شانه---  700 شانه

از هرکدام از این دسته بندی ها یکنمونه عکس به همراه قیمت نیزدرون سایت قرار گرفته شده است.

این فروشگاه با سازمانهای متعددی قرارداد دارد که لیست آنها را در قسمت سازمانهای طرف قرارداد به شکل زیر آورده است:

در این سایت مقالاتی با عناوین زیر قرار داده شده که مشتری میتواند با مطالعه آنها هم اطلاعات خود را افزایش دهد و هم در انتخاب بهتر نوع فرش به او کمک میشود.

درجه بندی فرش ها

تفاوت فرش ماشینی و دستبافت

ده ویژگی یک فرش خوب

مطابقت رنگ فرش با دکوراسیون

تاریخچه فرش و قالی ایران

نکاتی مهم در نگهداری فرش

*فروشگاه کیمیا http://www.kimiya-carpet.com            

گالري فرش کیمیا در سال 1384 در ايران تاسیس گردیده است.  گالري فرش كيميا یکی از وارد کننده اصلی و فروشندگان عمده فرش های خارجي و با كيفيت در ايران مي باشد.

طرح های متنوع و مختلف ، اندازه ، کیفیت ، و رنگ های زيبا از جمله مزيت هاي بارز فرش هاي گالري كيميا مي باشد که با قیمت های مناسب ارائه مي گردد. هدف گالري کیمیا ، جلب رضایت مشتری و وفاداري نسبت به تعهدات مشتريان مي باشد.

لیست فرشهای موجود در این سایت به قرار زیراست:

اما متاسفانه خبری از خرید اینترنتی نیست.......

*فروشگاه قالیکده http://www.iran-carpet.com           

محصولات ارائه شده در این سایت به صورت های زیر دسته بندی شده اند:

ذرع وچارک(پادری)/ ذرع و نیم/ قالیچه / 6متری/ 9 و 12 متری / تابلو فرش / دایره  و مربع/ گلیم فرش / تمام ابریشم/ گبه / آنتیک و دست دوم و غیر متعارف

هرکدام از این قسمت ها داری عکس و قیمت میباشند که حتی در صورت وجود رهگونه سوال پشتیبانی سایت شما را حمایت میکند.

همچنین در این سایت میتوان قیمت به روز انواع فرش(خرد یا عمده) را بنا به نوع و شهرستان آن جستجو کرد.

*فرشستان         http://farshestan.ir

مهمترین ویژگی این سایت تبلیغ زیراست:

تبدیل تصویر دلخواه شما به تابلو فرش

دومین ویژگی این سایت :

ارسال رایگان به تمام نقاط کشور و جهان

(حمل محصولات از طریق باربری های معتبر به اقصا نقاط کشور و جهان)

سومین ویژگی:

هفت روز ضمانت بازگشت وجه

چهارمین ویژگی:

پشتیبانی 24 ساعته

پنجمین ویژگی :

استفاده از sms Panel   برای اطلاع از اخبار طلایی

پیشنهاد طلایی فرصتی است برای مشتریان ثابت فروشگاه فرش و تابلوفرش فرشستان

ما هر هفته با 2 پیشنهاد ویژه شما را غافلگیر خواهیم کرد با قیمت ها باورنکردنی . دو پیشنهاد ما شامل یک محصول از محصولات فرش ماشینی (700 شانه و 1000شانه ) و یک محصول از مجموعه تابلوفرش می باشد.

توجه فرمایید که شما باید سفارش خود را در مدت زمان مشخص شده پرداخت نمایید زیرا پس از مدت زمان مشخص شده مبلغ کالاها به قیمت قبلی تغییر کرده و دیگر امکان خرید به قیمت قبلی وجود نخواهد داشت.

پیشنهاد ویژه به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد و هر کالا فقط یکبار در قسمت پیشنهاد طلایی قرار خواهد گرفت.

ششمین ویژگی :

اعلام پرفروش ترین کالا به همراه عکس و قیمت آن

فاکتورهای مشتریان برای انتخاب(Customer Choice Factors):

مشتریان برای انتخاب بهترین فروشگاه برای خرید فرش مورد علاقه خود به موارد زیر بیشتر توجه می کنند:

کیفیت و تنوع فرش،مشهور بودن برند فروشگاه، طراحی و زیبایی سایت، لذت انتخاب طرح مشتری و رویت طرح های متفاوت در سایت و تعامل بیشتر، امکانات تحویل در منزل با زمان انتظار کم، خدمات متنوع دیگر

بر اساس توجه بیشتر مشتری به فاکتور آن فاکتور وزن بیشتری دارد.

نمره

ضریب

رتبه

CCF

0.4

0.1

4

کیفیت و تنوع فرش با قیمت مناسب

0.15

0.05

3

مشهور بودن برند فروشگاه

0.25

0.25

1

طراحی و زیبایی سایت

0.8

0.2

4

لذت انتخاب طرح مشتری و رویت طرح های متفاوت در سایت و تعامل بیشتر

1

0.25

4

امکانات تحویل در منزل با زمان انتظار کم

0.3

0.15

2

خدمات متنوع دیگر

2.9

1

 

جمع

 

 

 

 

 

 

سپس از چهار مشتری درخواست کردیم نظرات خود را درباره فروشگاه ها ارائه کنند:

گالری فرش زارعی

فروشگاه فرش آنلاین

CCF

D

C

B

A

D

C

B

A

0.1

3

0.1

4

0.1

4

0.1

4

0.1

3

0.1

2

0.1

2

0.1

4

کیفیت و تنوع فرش با قیمت مناسب

0.05

1

0.05

1

0.05

1

0.05

1

0.05

4

0.05

3

0.05

3

0.05

4

مشهور بودن برند فروشگاه

0.25

2

0.25

3

0.25

2

0.25

2

0.25

1

0.25

2

0.25

2

0.25

2

طراحی و زیبایی سایت

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

لذت انتخاب طرح مشتری و رویت طرح های متفاوت در سایت و تعامل بیشتر

0.25

4

0.25

4

0.25

4

0.25

4

0.25

3

0.25

2

0.25

2

0.25

4

امکانات تحویل در منزل با زمان انتظار کم

0.15

2

0.15

1

0.15

3

0.15

4

0.15

1

0.15

1

0.15

2

0.15

2

خدمات متنوع دیگر

شهر فرش(ایران الگو)

فروشگاه آدینه

CCF

D

C

B

A

D

C

B

A

0.1

4

0.1

3

0.1

3

0.1

4

0.1

1

0.1

4

0.1

2

0.1

1

کیفیت و تنوع فرش با قیمت مناسب

0.05

2

0.05

3

0.05

4

0.05

4

0.05

3

0.05

3

0.05

3

0.05

4

مشهور بودن برند فروشگاه

0.25

4

0.25

4

0.25

3

0.25

4

0.25

1

0.25

4

0.25

2

0.25

2

طراحی و زیبایی سایت

0.2

4

0.2

3

0.2

2

0.2

2

0.2

3

0.2

2

0.2

1

0.2

1

لذت انتخاب طرح مشتری و رویت طرح های متفاوت در سایت و تعامل بیشتر

0.25

4

0.25

3

0.25

3

0.25

4

0.25

3

0.25

2

0.25

4

0.25

4

امکانات تحویل در منزل با زمان انتظار کم

0.15

3

0.15

2

0.15

3

0.15

3

0.15

2

0.15

2

0.15

2

0.15

2

خدمات متنوع دیگر

فرش نائینی(میر حسینی)

فروشگاه فرش مشهد

CCF

D

C

B

A

D

C

B

A

0.1

1

0.1

2

0.1

2

0.1

3

0.1

4

0.1

4

0.1

4

0.1

4

کیفیت و تنوع فرش با قیمت مناسب

0.05

1

0.05

1

0.05

2

0.05

1

0.05

4

0.05

3

0.05

3

0.05

4

مشهور بودن برند فروشگاه

0.25

1

0.25

1

0.25

1

0.25

1

0.25

4

0.25

3

0.25

3

0.25

3

طراحی و زیبایی سایت

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

لذت انتخاب طرح مشتری و رویت طرح های متفاوت در سایت و تعامل بیشتر

0.25

1

0.25

1

0.25

1

0.25

1

0.25

4

0.25

3

0.25

3

0.25

4

امکانات تحویل در منزل با زمان انتظار کم

0.15

1

0.15

1

0.15

1

0.15

1

0.15

3

0.15

3

0.15

3

0.15

3

خدمات متنوع دیگر

فروشگاه شهر فرش

فروشگاه فرش کاشان

CCF

D

C

B

A

D

C

B

A

0.1

4

0.1

4

0.1

4

0.1

4

0.1

4

0.1

3

0.1

4

0.1

4

کیفیت و تنوع فرش با قیمت مناسب

0.05

4

0.05

4

0.05

3

0.05

4

0.05

1

0.05

1

0.05

2

0.05

2

مشهور بودن برند فروشگاه

0.25

4

0.25

3

0.25

3

0.25

4

0.25

2

0.25

2

0.25

3

0.25

3

طراحی و زیبایی سایت

0.2

4

0.2

4

0.2

4

0.2

4

0.2

1

0.2

1

0.2

2

0.2

1

لذت انتخاب طرح مشتری و رویت طرح های متفاوت در سایت و تعامل بیشتر

0.25

4

0.25

4

0.25

4

0.25

4

0.25

4

0.25

4

0.25

3

0.25

4

امکانات تحویل در منزل با زمان انتظار کم

0.15

4

0.15

3

0.15

3

0.15

4

0.15

3

0.15

3

0.15

3

0.15

2

خدمات متنوع دیگر

فروشگاه قالیکده

فروشگاه کیمیا

CCF

D

C

B

A

D

C

B

A

0.1

3

0.1

3

0.1

4

0.1

4

0.1

4

0.1

3

0.1

4

0.1

4

کیفیت و تنوع فرش با قیمت مناسب

0.05

2

0.05

3

0.05

3

0.05

2

0.05

1

0.05

1

0.05

2

0.05

2

مشهور بودن برند فروشگاه

0.25

2

0.25

2

0.25

3

0.25

3

0.25

2

0.25

3

0.25

2

0.25

2

طراحی و زیبایی سایت

0.2

2

0.2

2

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

0.2

1

لذت انتخاب طرح مشتری و رویت طرح های متفاوت در سایت و تعامل بیشتر

0.25

4

0.25

3

0.25

3

0.25

3

0.25

1

0.25

1

0.25

1

0.25

2

امکانات تحویل در منزل با زمان انتظار کم

0.15

1

0.15

2

0.15

2

0.15

1

0.15

1

0.15

1

0.15

1

0.15

1

خدمات متنوع دیگر

فرشستان

CCF

D

C

B

A

0.1

4

0.1

4

0.1

3

0.1

4

کیفیت و تنوع فرش با قیمت مناسب

0.05

3

0.05

3

0.05

2

0.05

2

مشهور بودن برند فروشگاه

0.25

4

0.25

4

0.25

3

0.25

3

طراحی و زیبایی سایت

0.2

2

0.2

3

0.2

2

0.2

2

لذت انتخاب طرح مشتری و رویت طرح های متفاوت در سایت و تعامل بیشتر

0.25

1

0.25

1

0.25

2

0.25

2

امکانات تحویل در منزل با زمان انتظار کم

0.15

4

0.15

4

0.15

4

0.15

3

خدمات متنوع دیگر

                                             

نتیجه در جداول پایین نمایش داده شده است:

فروشگاه فرش مشهد

شهر فرش(ایران الگو)

فروشگاه آدینه

گالری فرش زارعی

فروشگاه فرش آنلاین

CCF

0.4

0.35

0.2

0.375

0.25

کیفیت و تنوع فرش با قیمت مناسب

0.175

0.1625

0.1625

0.05

0.175

مشهور بودن برند فروشگاه

0.8125

0.9375

0.5625

0.5625

0.4375

طراحی و زیبایی سایت

0.2

0.5

0.35

0.2

0.2

لذت انتخاب طرح مشتری و رویت طرح های متفاوت در سایت و تعامل بیشتر

0.875

0.875

0.8125

1

0.625

امکانات تحویل در منزل با زمان انتظار کم

0.45

0.375

0.3

0.375

0.225

خدمات متنوع دیگر

2.9125

3.2

2.3875

2.5625

1.9125

جمع کل با ضریب

 

فرشستان

فروشگاه قالیکده

فروشگاه کیمیا

فروشگاه شهر فرش

فروشگاه فرش کاشان

فرش نائینی(میر حسینی)

CCF

0.375

0.35

0.375

0.4

0.375

0.2

کیفیت و تنوع فرش با قیمت مناسب

0.125

0.125

0.075

0.1875

0.075

0.0625

مشهور بودن برند فروشگاه

0.875

0.625

0.5625

0.875

0.625

0.25

طراحی و زیبایی سایت

0.45

0.3

0.2

0.8

0.3

0.2

لذت انتخاب طرح مشتری و رویت طرح های متفاوت در سایت و تعامل بیشتر

0.375

0.8125

0.3125

1

0.9375

0.25

امکانات تحویل در منزل با زمان انتظار کم

0.6

0.225

0.15

0.875

0.375

0.15

خدمات متنوع دیگر

2.8

2.4375

1.675

4.1375

2.6875

1.1125

جمع کل با ضریب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با توجه به جدول های بالا فرش قرمز در جایگاه مطلوبی قرار دارد و برای جذب بیشتر مشتری و همچنین پیشی گرفتن از رقبا  باید به نکات زیر دقت بیشتری داشته باشد:

به علت تازه تاسیس بودن، این فروشگاه از برند مشهوری برخوردار نیست و برای پیدا کردن جایگاه خوبی در ذهن مشتری باید از تبلیغات گسترده در سراسر کشور استفاده کنیم. ما برای این منظور فرشهای ویژه ای را برای مشتریانی که  مشتری جدیدی به ما معرفی کنند در نظر گرفته ایم تا به این صورت گستره ی مشتریان را وسعت ببخشیم.

فروشگاه باید تلاش زیادی در خصوص کیفیت فرش ارائه شده به مشتری داشته باشد. فرش قرمز به علت همکاری نزدیک با طراحان، تولید کنندگان و بافندگان فرش دستباف این امکان را برای مشتریان فراهم می آورد تا بتوانند محصول مورد نظر خودرا با ابعاد دلخواه، رنگ های مختلف و حتی تصاویر مورد نظر به صورت برجسته یا ساده سفارش دهند که هزینه های آن به مراتب پایین تر از شرکت ها ی مشابه است.

بخش بندی مشتریان :

·        نمایندگان فروش داخلی و خارجی

·       لبنان و امارات و قطر(پل ارتباطی صادرات فرش از ایران)

·       ژاپن آلمان(توزیع فرش به این کشورها)

·        سیاست مداران و سران کشورها

مشتری فرش های تجملاتی برای استقبال و فرشهای در سایز بزرگ برای سالنهای کنفرانس و ملاقات با سران

·        هتل داران و مراکز اقامت عمومی

در موضوع دکوراسیون و وسایل تزيین و تجهیز هتل، موکت علاوه بر اينكه کف‌پوش محسوب می‌شود، جنبه زینتی نیز دارد و در حفظ ظاهر و زیبايی اتاق‌ها و قسمت‌های مختلف آن تاثیر به‌ سزايی داشته و در روحیه میهمانان و مسافرین اثر می‌گذارد.

·        افراد ثروتمند و علاقه مند به فرشهای گران قیمت

افراد ثروتمند یا تجمل گرا به دنبال فرشهای دستباف و اکثرا از نوع ابریشمی هستند. این افراد معمولا هر چند وقت یکبار دکوراسیون منزل خود را عوض کرده و مطابق آن نیز فرشهای خود را نیز تعویض میکنند.تنوع رنگ و جنس نخ به کار رفته در فرشها بیشتر مد نظر اینگونه افراد است.

·       تاجران و دلالان فرش(خرده فروشی آنلاین و آفلاین)

·        خریدارن تابلو فرشها و فرشهای تزئینی

·        مشتریان معمولی برای منازل مسکونی

·       مشتریان با سلایق فانتزی (معمولا قشر جوان جامعه)

·       خانواده های دارای کودک (برای تهیه فرشهای طرح کودک)

·       مشتریان فرشهای عتیقه و قدیمی(جهت تهیه کلکسیون)

·        مشتریان تنوع طلب

·       مشتریان عجول(خرید اسان)

·       مساجد و حسینیه ها(تهیه فرش های سجاده ای)

 

 

 

 

اولویت

بازار هدف

فرصت ها

1

نمایندگان فروش داخلی و خارجی

نمایندگان پل ارتباطی ما با مشتریان هستند.

در فضای آنلاین این بخش بسیار گسترده تر و با اهمیت تر است زیرا فضای آنلاین فضایی نسبتا نا محدود برای فروش است. ما به تنهایی قادر به دستیابی به تمام این فضا نیستیم پس نیاز به عامل هایی برای عرضه داریم.

وقتی یک شرکت قدرتمند است که بخش فروش بزرگ و قوی داشته باشد.

شرکت های بزرگ از بازخوردهایی که از کانال عاملان به شرکت می رسد به عنوان یک راهنما استفاده می کنند.

می توانیم بخشی از تبلیغات را بر دوش عاملان فروش قرار دهیم چون بهره زیادی از تجارت با  شرکت می برند.

برای معرفی یک مشتری جدید می توانیم برای نمایندگان امتیازات و تخفیف های بیشتری در نظر بگیریم.

2

مراکز عمومی

بزرگترین خریداران محصولات مساجد و هتل ها هستند زیرا مصرف بسیار بالای آنها به فروش کلی تر محصولات کمک می کند.

جلب اعتماد این قسمت از بازار می تواند خود تبلیغاتی گسترده باشد.

پرژوه های انجام شده یا در دست انجام جزء کارنامه شرکت است و بخش بازاریابی می تواند بر روی آن متمرکز شود.

3

خرده‌فروشان آنلاین و آفلاین

از نظر تعداد بسیار زیاد و از نظر فروش بسیار کم  فروش می باشند. و لی در ابعاد کلی بخش بزرگی از زنجیره فروش شرکت هستند.

ارتباط برقرار کردن با تمام آنها پرهزینه و وقت گیر است.

در مواقعی که با کاهش فروش مواجه شویم این بخش کمک به سزایی به شرکت می توانند بکنند.

4

شرکت‌های طراحی داخلی

فرش ها یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین هنر ایرانیان در دکوراسیون داخلی منزل هستند.

بستن قرار داد با طراحان داخلی گامی بزرگ در عرصه تجارت فرش است.

ایده، قیمت، رنگ، شکل، ابعاد و ... بهترین بازخوردهایی است که می توانیم از این دسته از بازار کسب کنیم.

5

وبگردان اینترنتی

جذب و هدایت وبگردان باعث اطلاع از عملکرد شرکت در فضای مجازی می باشد.

ایده گرفتن از کاربران شاید کار بسیار وقت گیری باشد ولی باعث ارتقاء فروشگاه خواهد شد.

جایگاه یابی (Positioning):

جایگاه یابی تلاشي است براي متمايز ساختن سازمان از ساير رقبا تا از سوي مشتريان نسبت به سـاير رقبا ترجيح داده شود. همچنين جایگاه یابی فرايند ايجاد و حفظ يک تصوير و جايگاه متمايز در بازار براي ســازمان است تا مصرف کنندگان بازار هدف آنچه را که سازمان در مقابله با ساير رقبا در تلاش براي انجام آن است را درک کنند.[1]

در اینجا برای جايگاه يابي سه سوال كليدي را پاسخ می دهیم :

1)   ویژگی تعیین کننده انتخاب فروشگاه توسط مشتریان چیست؟

2)   آیا تفاوت معنی داری به سبب ویژگی با برند های دیگر داریم؟

3)   چه شواهد و مدارك يا دلايل قانع كننده براي ارائه جايگاه يابي، مورد نياز داریم؟

حال این سوالات را به صورت زیر پاسخ می دهیم:

در پاسخ به سوال اول ما تلاش کرده ایم با مزیتی که به مشتری می دهیم جایگاه مطلوبی در بازار بدست آوریم. فرشها دارای قیمت پایین و تخفیف های ویژه هستند که تنها مزیت رقابتی فروشگاه ماست و در جذب مشتری موثر است. دلیل با تخفیف بودن بعضی از آنها اتمام تولید کارخانه و یا تک بودن اندازه و رنگ آنها می باشد که می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای خرید باشد. البته این فرشها همگی درجه یک و کاملا سالم می باشند. طرح ویژه مشتریان مخصوص افرادی است که پنج فرش از فروشگاه طی یک سال خریداری کنند اضافه بر تخفیفات یک تابلو فرش نفیس هدیه می گیرند. در ضمن فرش قرمز به مناسبتهای مختلف برخی از فرشها را با تخفیف و به صورت فروش ویژه عرضه می کند که این تخفیفها گاهی به بیش از بیست درصد هم می رسد. همچنین پکیج هایی برای عروس و دامادها در نظر گرفته ایم که در کنار خرید فشارهای 12 یا 6 متری، پکیجی از فرشهای فانتزی گرد جلوی آشپزخانه و پادری و همین طور تابلو فرش که عروس و داماد با خرید این پکیج از تخفیفات ویژه فروشگاه برخوردار می شوند. با بررسی و پاسخ به سوالات بالا و با توجه به کاهش اعتماد مشتریان نسبت به خرید اینترنتی بخاطر مشکلات این روش خرید، ما تنها راه را برای بدست آوردن بازار در فضای مجازی قیمت مناسب و وجود تخفیف در فروش کالاها می دانیم.

برای پاسخ به سوال دوم باید گفت تخفیفات و دارا بودن طرح ها و بسته های هدیه ای به مناسبت های مختلف و روز تولد مشتریان وفادار، این فروشگاه را نسبت به دیگر فروشگاه ها در بهترین جایگاه قرار داده است. البته از نظر تنوع محصولات نتوانسته ایم جایگاه اول را کسب کنیم. به نظر لاولاک و رایت يك شركت قادر نيست كه همه چيز براي همه كس باشد، بلكه بايد تلاشهاي خود را متمركز كند. به همین خاطر با حفظ جایگاه در بازار و ارتقا، محصولات خود می توانیم نسبت به رقبا پیشتاز باشیم.

در پاسخ به سوال آخر این را باید گفت که فروش سالانه و میزان بازدید از فروشگاه نشان صحت جایگاه واقعی ما در بازار رقابتی فرش می باشد.

 

 

 

 

فرش زارعی

فرش آنلاین

فرش آدینه

ایران الگو

فرش مشهد

فرش نائینی

فرش کاشان

شهر فرش

فرش کیمیا

فرش قالیکده

فرشستان

فروشگاه فرش قرمز

قیمت مناسب

 

 

 

تحویل سریع                                                                                                   تحویل کند

 

 

 

قیمت نا مناسب

با توجه به نمودار بالا  فر ش قرمز به علت دارا بودن شعبه های متعدد در سراسر ایران امکان عرضه به موقع محصول را دارد.  همچنین در ارائه فرش با قیمت مناسب هم در جایگاه مطلوبی قرار دارد. این به این علت است که از شعبه های زیادی در سرتاسر ایران برخوردار است.

طراحی تجربه مشتری:

ü     تجربه مشتری قبل از خرید:

در سایت اطلاعاتی در مورد فروشگاه و سیاستهای آن برای مشتری قرار داده ایم تا مشتریان بیشتر با ما آشنا شوند. سایت به صورتی طراحی شده تا در کنار اینکه برای مشتری جذاب باشد مشتری بتواند از تمام امکانات و قسمتهای مختلف آن به راحتی استفاده کند. همچنین در سایت امکاناتی وجود دارد که می توانیم انتظارات و نیازهای مشتریان را بشناسیم تا بتوانیم خدمات را بهتر ارائه دهیم. راهنمایی ها و تکنیک های اولیه برای مشاوره و همفکری خرید فرش را هم در اختیار مشتری قرار میدهیم. ما همچنین در ارتباط با کیفیت محصولات خود با اطلاعات و توضیحاتی که برای هر فرش گذاشته ایم به مشتری اطمینان کامل می دهیم.

ü     تجربه مشتری حین خرید:

در حین خرید مشاوره داریم تا مشتری بتواند عکسی از محیط خود را که قرار است فرش در آن قرار گیرد برای ما بفرستد و فرشی که مناسب آن مکان است به مشتری پیشنهاد دهیم همچنین مشتری میتواند با سستم تعامل داشته باشد و هر رنگ و طرحی که میخواد از سیستم انتخاب کند. در سایت فرم هایی برای پرسش و پاسخ قرار داده ایم که مشتریان میتوانند از نظرات و پیشنهادات افراد دیگر استفاده کنند و حتی بعد از عضویت در سایت ما میتوانند سوالات خود را بپرسند. همچنین در حین خرید مشتری، فروشگاه رفتارها و تمایلات مشتری راذخیره می کند و تعداد بازدیدها و نظراتی که ارائه میدهد هم ذخیره میشود که به این صورت میتوانیم مشتریان وفادار را شناسایی و امتیازهایی به آنها بدهیم تا به این صورت افراد دیگر را هم ترغیب به عضویت در سایت کنیم و همچنین پیشنهاداتی برای بازدیدهای بعدی این مشتریان وفادار بر اساس بازدیدهای قبلی که داشته اند ارائه کنیم.

ü     تجربه مشتری بعد از خرید:

بعد از اینکه مشتری خرید خود را انجام داد از مشتری درخواست میشود در صورت تمایل نظرات و انتقادات خود را در رابطه با سایت ارائه کند. بعد از خرید مشتری می تواند از روشهای پرداخت ایمن و راحتی که در اختیار او قرار داده شده برای پرداخت مبلغ کالا استفاده کند. از طرفی سایت ما خدمات پس از فروش، قسط بندی بعضی از فرش ها، تخفیفاتی برای بعضی مشتریان و همچنین تخفیفات برای ایام خاصی از سال و ... را دارد.

رابط کاربر(7C):

1.      Context(بافت)

·        عملکرد :

 سایت فرش قرمز بخش های متنوعی را برای راحتی دسترسی مشتری در نظرگرفته است. به عنوان مثال محصولات بر اساس قیمت ، نوع فرش، ابعاد فرش، نوع نخ، نقشه فرش دسته بندی شده اند.که مشتری می تواند سریعتر به محصول دلخواه خود دسترسی پیدا کند.

همچنین امکان ثبت نام برای هر کاربر قرار داده شده است که هر کاربر به محض ورود به سایت با پیغام خوش آمدگویی مواجه میشود و به او لینک ثبت نام به صورت نمایشی نشان داده میشود(فلشی که به بالای سایت اشاره میکند)در واقع در هر مرحله که کاربر نیاز به ثبت نام داشته باشد به صورت خودکار توسط سایت به صفحه register هدایت میشود.

همپوشانی بین لینک های این سایت به گونه ای است که کاربر میتواند محصول خود را سریعتر و با دقت بیشتری انتخاب کند.تمام لینک هایی که کاربر میتواند به آنها دسترسی داشته باشد به صورت یک لیست کشویی در سمت چپ سایت قرار داده شده که کاربر بتواند از طریق های مختلف به محل مورد نظر خود دسترسی پیداکند.

·        زیبایی شناسی :

برای زیباتر شدن سایت موارد زیر به کاررفته است :

- پس زمینه سایت عکس یک فرش زیبای دستباف از تولیدات شرکت قرار داده شده است.

-  برای گالری عکس ها از افزونه ی NextGen Gallery  استفاده شده است.

- فونتهای به کار رفته در متن های سایت از جدیدترین فونت ها و متنوع ترین آنها و با اندازه نرمال است.

- تبلیغات بسیار کمی در سایت قرار داده میشود تا مشتری با تمرکز حواس بیشتری به جستجوی محصول مورد نظر خود بپردازد اما طرح های تخفیفی خود شرکت به راحتی در دسترس مشتری قرار دارد که در بخش های بعدی به آن می پردازیم.

2.      Content(محتوا)

·        آمیخته پیشنهاد(عرضه): محتوای اصلی سایت انواع فرش های دستباف و ماشینی است که مهمترین قسمت از خدمات سایت است.(پکیج های مختلفی از فرشها برای عروس و دامادها یا پکیج هایی برای هتلداران و یا خریداران انبوه فرش دراینقسمت قرار دارند)

·        آمیخته جذابیت : همانگونه که قبلا اشاره شد سایت فروشگاه فرش قرمز از نماد الکترونیکی e-namad استفاده میکند کهقابلیت اطمینان را برای مشتری به ارمغان می آورد.همچنین پکیج های تخفیفاتی که در سایت قرار داده شده اند از جنبه های شناختی آمیخته جذابیت به حساب می آیند.

·        آمیخته چندرسانه ای(multi media) :در این زمینه کاتالوگ الکترونیکی از تمام محصولات قراد داده شده است که مشتری میتواند خودش آنها را ورق بزند و همراه با یک موسیقی ملایم فرشها را از دو جهت بالا و روبرو مورد مشاهده قرار دهد.

همچنین می تواند عکسی از مکانی را میخواهد برای ان فرش تهیه کند را در سایت upload کند و به دلخواه خود فرش مورد نظرش را انتخاب کرده و نمای فرش را در آن مکان به صورت 360 درجه مشاهده کند.

·        حساسیت زمانی و محتوا : update اطلاعات در این سایت به صورت هفتگی رخ میدهد که از جمله آنها میتوان به تغییر قیمت‌ها یا لیست ده محصول برتر یا مراحل بافت فرش های درخواستی مشتریان و ... اشاره کرد.

3.      Community(اجتماع)

Share کردن مطالب بین کاربران از ویژگی های این سایت است که کاربران میتوانند نظرات خود را راجع به فرش ها و تجربیات استفاده از فرش های این فروشگاه به اشتراک بگذارند. (متمایز کردن محیط Online  ازOffline)

 

4.      Customization(سفارشی سازی)

·        شخصی سازی: در این سایت با استفاده از intelligent agent  ها هر کاربر میتواند یک صفحه مخصوص به خود داشته باشد(هنگامی که در سایت  sign upمیکند این امکان برای او فراهم می شود)که در این صفحه میتواند از مراحل بافت فرش سفارش داده خود بازدید کند و یا از کالاهای جدید در انبارها اطلاع پیدا کند، مراحل سفارش خود را پیگیری کند، همچنین از آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به بازار فرش و قیمت های به روز آن با خبر شود.

·        متناسب سازی(سفارشی سازی از طریق سایت) : اگر کاربری برای بار دوم به سایت ما مراجعه کند سایت به صورت خودکار بر اساس علایق پیشین کاربر محصولات جدید را به او معرفی میکند.حتی پیام ها و تبلیغات سایت نیز بر اساس علایق و رفتارهای پیشین او نمایش داده خواهند شد تا کاربر سریعتر به خواسته خود دست یابد.

 

 

5.      Communication (ارتباطات)

·       عمومی : در این بخش از ارتباطات شرکت به وسیله ایمیل با مشتریان خود در ارتباط است.هر کاربر که در سایت عضویت خود را ثبت می کند، هر هفته ایمیلی با عناوین مختلف بسته به نوع رویداد آن هفته دریافت میکند.این ایمیل ها می تواند شامل محصولات جدید شرکت، تخفیفات شرکت، جوایز مشتریان وفادار ، پکیج های ویژه اعیاد و یا سال نو و ... باشد که هر کاربر از طریق ایمیل خود از این اخبار مطلع می گردد.

همچنین در سایت قسمتی تعبیه شده است که به پرسش های متداول مشتریان پاسخ داده شده است.کاربرانی که برای اولین بار به سایت شرکت مراجعه میکنند میتوانند با استفاده از اطلاعات قرار گرفته شده در این قسمت سریعتر به محصول دلخواه خود بر اساس ویژگیهای مد نظرشان دست یابند و اقدام به خرید کنند.

·       تعاملی : در این نوع از ارتباط که بین شرکت و کاربر است میتون به خدمت پشتیبانی online اشاره کرد که در این قسمت مشتری می تواند با کارشناسان ما در ارتباط باشد و سوالات و یا ابهامات خود را مطرح کند و پاسخ بگیرد.

همچنین قسمتی که برای upload عکس مشتری برای فروشگاه قرار داده شده است در این نوع از ارتباط قرار میگیرد بدین گونه که مشتری از فضایی که برای آن به دنبال فرش است عکسی تهیه میکند و آن را برای شرکت میفرستد و سیستم به طور خودکار و بر اساس علایق مشتری(پرسیده شده در فرم ثبت نام) اقدام به ارائه پیشنهاد میکند و فرش های متنوعی را به او پیشنهاد می دهد.

6.       Connection (لینک ها)

·       به دیگر سایت ها : این شرکت در قسمت پیوندها (تبادل لینک) سایت اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان فرش دستباف ایران به نشانی http://www.irancarpetexporters.com  و همچنین مرکز ملی فرش ایران به نشانی http://incc.ir و همچنین سایت اختصاصی فروشندگان هر شهر با برند فرش قرمز را قرار میدهد که مشتری میتواند با مراجعه به این سایت ها از آخرین تغییرات قیمت در بازار فرش، نمایشگاه های فرش دستباف و ماشینی و همچنین همایش ها و سمینارها با حضور بزرگان صنعت فرش اطلاع پیدا کند.

·       لینک با زمینه سایت اصلی : در این قسمت به دلیل اهمیت فروش در این شرکت کاربربه هر صفحه ای که مراجعه میکند میتواند در انتهای صفحه لینک محصولات شرکت ، پکیج های ویژه ، تخفیفات شرکت را مشاهده کند و بدین ترتیب همواره این لینک ها در دسترس مشتری است.

·       محتوای برون سپاری شده : بعضی از اطلاعات مربوط به فرش و انوع آن حتی قیمت فرشها به طور مختصر در خد سایت قرار داده می شود و مابقی مطالبه به سایت اصلی لینک میشود. کاربر برای مطالعه ادامه مطالب می تواند به این لینک ها مراجعه کند.

·       راهبری لینک ها : در این قسمت سعی بر آن است تا مشتری مدت زمان بیشتری را در سایت بگذراند و البته به خواسته خود یعنی انتخاب یک فرش مناسب برشد همچنین در نهایت برای شرکت فروش به همراه داشته باشد.بنابراین لینکها به گونه ای قرار میگیرند که کاربر به راحتی بتواند با آنها کار کند و فرش مورد علاقه خود را سریعتر پیداکند ، از تخفیفات اطلاع پیدا کن،پکیج ها را ببیند، کاتالوگ الکترونیکی را ورق بزند، فرم مشتریان وفادار را پر کند، و در نهایت یا سفارش فرش موجود در انبار را بدهد و یا سفارش بافت فرش با طرح و نقشه دلخواه خود را بدهد.

7.      Commerce (تجارت)

·       قابلیت ثبت نام

·       سبد خرید : در حساب شخصی هر فرد یک سبد خرید تعبیه شده است که مشتری میتواند چند محصول را باهم انتخاب کرده و به صورت یکجا خریداری کند و هزینه آن را پرداخت کند. در این قست سیستم پیشنهاد هایی هم به کاربر ارائه می کند که مشتری می تواند در صورت تمایل آنها را نیز به سبد خرید خود اضافه کند.

·       امنیت: استفاده از نماد الکترونیکی e-namad

·       پذیرش کارتهای اعتباری : درگاه پرداخت متصل به شبکه شتاب

·       رد گیری سفارش : از لحظه ای که کاربر سفارش خود را ثبت میکند میتواند مراحل انجام درخواست خود را پیگیری کند که از جمله آنها میتوان به این خدمت اشاره کرد که هنگامی که فرش سفارش داده شده در انبار تحویل پیک داده می شود مشخص است همچنین زمانی که طول میکشد تا فرش درب منزل مشتری برسد نیز مشخص است.بنابراین مشتری می تواند با استفاده از رد گیری سفارش خود دیگر اقدامات لازم برای دریافت فرش خود را انجام دهد.

آمیخته بازاریابی:

یکی از عوامل موثر و مهمی که می تواند در بهبود و توسعه صنعت فرش کشور، مورد توجه قرار گیرد بکارگیری آمیخته های متناسب با صنعت فرش ایران است. آمیخته بازاریابی از شش عنصر کلیدی کالاها و خدمات، قیمت گذاری، ارتباطات، اجتماعات اینترنتی، کانال توزیع و برندینگ تشکیل شده که در تمامی آنها باید ابزار روابط مشتریان را مد نظر قرار داد.

 

روابط مشتریان:

خود محیط وب دو ویژگی منحصر به فرد تعامل پذیری و فردی سازی ایجاد می کند که باعث درگیری ادامه دار مشتری با سایت ما می شود و ما به راحتی می توانیم مشتری خاص برای یک فرش مختص خودش را به راحتی از دیگر مشتریان فرشهای مختلف دیگر متمایز سازیم و همچنین با یافتن تمایلات خریدار پیشنهادات خود را در میان بگذاریم و باعث تعامل هر چه بیشتر با مشتری شویم تا زمانی که حس اعتماد خریدار را افزایش دهیم.مثلا یافتن دسته بندی مشتریان از نظر وضعیت اقتصادی که آیا در سطح کم درآمد یا سطح متوسط و یا در سطح با درامد بالا هستند و همچنین دسته بندی مشتریان از نظر هدف خرید و میانگین سنی که آیا مشتریان فرش را برای تنوع یا تعویض دکوراسیون(مشتریان جوان و میانسال) و یا به خاطر تعویض فرشهای پوسیده و قدیمی(مشتریان پیر یا میانسال) و همچنین ممکن است برای خرید جهزیه(زوج های جوان) یا برای خرید هدیه و یا خرید برای فروشگاهها، شرکتها و مکان های خصوصی و عمومی(کارمندان و مدیران) وارد سایت می شوند به ما کمک می کند تا پیشنهادات و تخفیفات خود را ارائه کنیم تا باعث جذب بیشتر مشتری شویم و اعتماد خریداران را جلب کنیم.

ابزار کالا ها و خدمات (product):

بنيان هر كسب و كار بر عرضه محصول به جامعه است. هسته اصلی سایت ما ارائه فرش به مشتری است. حداقل هایی که سایت دارد، ارائه تمامی محصولات فروشگاه، اطلاع رسانی جامع و کامل محصولات، امکان انتخاب محصول و خرید و پرداخت آنلاین می باشد. فرا محصول شرکت ما بسته ارائه شده با محتوی مقالات در زمینه های مختلف فرش بخصوص طراحی آن و راهنمای خرید فرش جهت جلب رضایت و اعتماد بشتر مشتریان می باشد.

چرخه عمر محصول از چهار مرحله معرفی، رشد، بلوغ و افول محصول تشکیل شده ولی در کنار آن مشتری برای رسیدن به بلوغ طیف بی نهایتی را سپری می کند. مشتری یا بطور مستقیم یا از طریق موتور جستجو وارد سایت شده یا وارد سایت های مشابه و غیر مرتبط می شود که با بررسی سطح بلوغ مشتری، یعنی مشتری که وارد سایتهای غیر مرتبط می شود فرد با بلوغ پایین محسوب گردیده، می توان مشتریان را دسته بندی و ویژگی هر دسته همچون تحصیلات و غیره را جهت ارتباط دادن مشتری با محصول مورد استفاده قرار داد. از آنجا که بلوغ مشتري نسبت به هر کالا، امري نسبی است، لذا تعریف آن در دسته های مختلف توسط شرکت براي هر کالا صورت می پذیرد. به عنوان نمونه، شرکت ده بار مراجعه منجر به خرید را باعث بلوغ بالاي مشتري نسبت به کالاي خاص می داند

ابزار قیمت گذاری (pricing):

در آمیخته بازاریابی بجای تنظیم دیدگاه مشتریان ما بدنبال تنظیم دیدگاه فروشندگان و بازاریان هستیم پس وقتی از قیمت صحبت می کنیم یعنی مقدار پولی که مشتری باید برای یک محصول بپردازد که زیر مجموعه‌های آن عبارتند از، فهرست قیمتها، تخفیف ، مساعدتهای ویژه، دوره پرداخت، شرایط اعتباری و در قیمت گذاری ما باید به چند سوال پاسخ دهیم:

ما چه ارزشی را با خریدمحصولاتمان به خریداران می دهیم؟

آیا نقاط قیمت مشخصی برای محصولات وجود دارد؟

آیا مشتریان به قیمت حساس اند یا به زمان؟

چه تخفیف هایی در بازار وجود دارد؟

چگونه قیمت خود را در مقایسه با رقبا قرار داده ایم؟

در پاسخ به این سوالات و سوالات مشابه این را باید گفت که یک سیاست قیمت گذاری و روش پرداخت مناسب تعیین گردیده تا مشتریان را بیشتر جذب کنیم. مهمترین بخش قیمت گذاری، ارزیابی قیمت های بالا، پایین و یا حدود قیمت های رقبا است، البته در این فروشگاه باید سایر فاکتورها مثل تقاضای مشتری و نیاز به تخفیف های احتمالی را مد نظر قرار دهیم. همچنین ما باید این بررسی را انجام دهیم که یک تغییر کم در قیمت محصولات می تواند سهم بازار را فوق العاده بیشتر کند و یا افزایش قیمت حاشیه سود بیشتری را برای ما  در بر خواهد داشت. در محیط رقابتی کنونی شاید حتی سود های پایین بتواند ما را راضی نگه دارد چون از امتیازاتی که شرکت های طرف قراردادمان دارند می توانیم جبران مقدار بازده مورد انتظار را بکنیم. مثلا شرکت های تامین کننده در پایان هر سال تخفیفاتی سالی را مد نظر قرار می دهند و در مجموع هر چه فروش بیشتری در آن سال داشته باشیم این تخفیفات بیشتر خواهند شد. از سویی باید توجه داشت بسیاری از مشتریان قیمت را دلیلی بر كیفیت محصول می دانند. به ویژه قیمت گذاری بر مبنای تصویری كه محصول در ذهن مشتری خلق كرده در مورد محصولاتی اثر بخش می شود كه پیام بزرگی شما را می رساند ولی عده ی دیگری از مشتریان زمان عرضه محصول برایشان مهم است که در این حالت خریداران حتی حاضرند محصول را با قیمت بیشتری خریداری کنند.

 در نهایت این مجموعه  روش قیمت گذاری را بر مبنای بازده مورد انتظار به همراه فاکتورهای فوق مد نظر قرار می دهد. یعنی اگر بازده مورد انتظار را در میزان سرمایه گذاری ضرب کنیم و سپس بر میزان فروش (بصورت دوره ای پیش بینی می گردد)  تقسیم نماییم و مقدار حاصل را به قیمت تمام شده هر واحد اضافه کنیم، قیمت تعیین می گردد.

ارتباطات:

چهار سطح متمایز ارتباط وجود دارد عبارتند از کمپانی، نهاد، برند و محصول که هر یک دارای مقصود، هدف، محتوا و سبک هستند. در واقع ارتباطات شرکت بدنبال آن است که شرکت را از دید فرد شفاف تر سازد. پنهان نگاه داشتن قابلیت ها یک ضعف است. البته این بدان معنی نیست که ارتباطات یک برنامه ی تبلیغاتی انبوه بر روی موضوع است. بنابراین چهار سطح ارتباطی فرش قرمز بصورت زیر تعریف می شود:

نهاد: سرمایه گذاری قدرتمند و پیروز

کمپانی: حضور در سراسر ایران و جهان

برند: حس بودن در طبیعت

محصول: فرش دستبافت، فرش ماشینی، گلیم و ...

باید تمامی سطوح بالا در ذهن مصرف کننده ادغام شود و این هم پوشانی تا آنجا باشد که وقتی یک فرد از ویژگی های برند صحبت می کند گویی حرف از کمپانی نیز زده است.

پس از بررسی های مختلف به این نتیجه رسیدیم که نقش ارتباطات کم رنگ دیده می شود به این دلیل که ما بیشتر به مسائلی چون تامین مالی و موجودی اهمیت می دهیم و از ارتباطات به موقع و صحیح غافل می شویم. با دانستن اینکه چه محصولاتی را مشتریان می خواهند، چگونه باید این محصولات به اطلاع مشتریان رسانده شود و چگونه این محصولات توزیع شود به خوبی می توان برنامه های تبلیغاتی مان را برنامه ریزی کنیم. کمبود ایمیل مارکتینگ بعنوان مفیدترین راه برای معرفی محصولات و حتی شناساندن خود فروشگاه به مشتریان بلقوه احساس می گردد که مجموعه سعی دارد با ایجاد چنین ابزاری البته بصورت اصولی و کارشناسی شده و با ارسال مطالب مفید و جذاب، مشتریان را به سایت خودمان دعوت کنیم.

اجتماعات اینترنتی:

یکی از وجوه تمایز بین محیط آنلاین و افلاین، اجتماعات اینترنتی است.

معیار های یک اجتماع موفق:

ü     افراد

ü     فرایند

ü     فرهنگ

ü     تکنولوژی

1.      افراد:

عضویت افراد در گروه یک انتخاب آگاهانه است و حتی بعد از عضو شدن هیچ تعهد به ماندن در سایت ندارند و سازمانها تمایل زیادی به عضویت افراد زیادی به سایت خودشان دارند.شرکتهای موفق با عضویت وسیع که توسط مشتری درسایت انجام می شود تغذیه می شوند.همچنین اجتماعات بدون روابط و حس اعتماد در اعضاء اجتماع قادر به ادامه حیات نیستند.

اعتماد می تواند به شکلهای متفاوتی باشد:

ü     درک امنیت در هنگام انجام معاملات و مذاکرات

ü     حس اطمینان از این که اطلاعات شخص مورد سوء استفاده قرار نمی گیرد

ü     افراد خود را ملزم به انجام رسم و رسوم اجتماع بدانند و به آن احترام بگذارند

2.      فرایند:

مزایایی از مقیاس اجتماع عاید اعضاء می شود به این معنی که هر چه اجتماع بزرگ تر باشد نظرات بیشتری از اعضاء در اجتماع تقسیم می شود و اعضاء دیگر می توانند از آن استفاده کنند.در اجتماع سلسله مراتب از قبل شکل نمی گیرد و اعضاء آن را به صورت خود جوش ایجاد می کنند و همچنین نقش ها تحمیلی نیست و هر یک از اعضاء هر کاری که در اجتماع تمایل داشته باشد انجام می دهد.ما باید افراد متعهد در سازمان را شناسایی کنیم که حتی این افراد می توانند بعدا به عنوان نقش هدایت کننده در اجتماع باشند.اجتماعات موفق درجه ی بالایی از تمرکز را در کار خودشان دارند.بحثها باید به خوبی سازمان دهی شوند، تهدیدات به سادگی قابل پیگیری باشند، ارسالات نامناسب حذف شوند و کنترل و نظارت خوبی هم بر روی فعالیت اعضاء و هم روی تولید محتوا انجام شود.

3.      فرهنگ:

موفق ترین اجتماعات آنهایی هستند که بازخوردهای زیادی به سیستم می دهند.مالکیت برابر در انجمن باعث وابستگی در افراد می شود.ما باید به اعضاء امتیاز و اعتبار بدهیم ولی نباید به گونه ای باشد که افراد فقط برای امتیاز عضو انجمن شوند و فقط باید یک ارزش انگیزش داشته باشد.

4.      تکنولوزی:

باید کارایی بیشینه شود و انجمن به راحتی بتوانند در سایت سیر و سیاحت کنند به این معنی که محصولات را به راحتی ببینند و انتخاب کنند.

پایه و اساس اجتماعات:

Ø     اجتماعات اطلاعات محور: اطلاعات و نظرات رد و بدل می شود.

Ø     اجتماعات فعالیت محور: بر اساس فعالیت ها شکل می گیرد.

Ø     اجتماعات اشتراک محور: بر اساس اشتراکات و شباهت ها شکل می گیرد.

سطوح عضویت در اجتماعات:

Ø     بازدید کنندگان: افرادی که دارای هویت پایدار در آن اجتماع نیستند. مباحث عمومی شرکت را می بینند ولی عموما در آن شرکت نمی کنند.

Ø     تازه کاران: اعضای جدیدی که نیازمند یادگیری هستند و به زندگی اجتماعی معرفی شده اند. اعضای انفعالی اجتماع اند و قوانین اجتماعی را یاد می گیرند ولی هنوز به شکل فعال در آن در گیر نیستند.

Ø     اعضای منظم: کسانی که در سایت ثبت نام کرده اند و در زندگی روزمره اجتماع شرکت می کنند.به جای اینکه آغاز گر باشند معمولا در بحثهایی که توسط دیگران معرفی شده شرکت می کنند.معمولا بزرگ ترین بخش از اجتماعات بالغ را این دسته افراد دارند.

Ø     رهبران: داوطلبان، پیمان کاران و خدمه ای که اجتماع را سرپا نگه می دارند. در اجتماعاتی که جدید به وجود آمده اینها افرادی هستند که موضوعات جدید را خلق می کنند و فعالیت هایی را تدارک می بینند که مورد علاقه دیگر اعضاء است. همچنین به عنوان واسطه هایی بین اعضاء فعالیت می کنند.

Ø     قدیمی ها: افراد منظم و رهبرانی که برای بلند مدت دانش خودشان را با دیگران تقسیم

 می کنند و گام به گام فرهنگ اجتماع را به وجود می اورند. اعضای محترم اجتماع هستند و اغلب اوقات از طریق مکانیزم های علامت دهی می شود آن ها را  شناسایی کرد.[2]

ابزار کانال توزیع(placing):

هدف در این بخش در دسترس بودن محصول در زمان ، موقعیت و مکانی است که مشتری مایل به آن است. ایجاد ارتباط بلند مدت با مشتری و برآورده ساختن نیازهای آن در بهترین شرایط ممکن از اهداف دیگر است. اگر در بازار هدف بتوانیم مسیر توزیع خاصی داشته باشیم آسان تر می توانیم محصول خودرا به مصرف کننده نهایی برسانیم اما هزینه چنین مسیری و عدم آشنایی لازم با بازارها و قوانین کشورهای دیگر، دستیابی به سیستم توزیع خصوصی را بسیار مشکل کرده است در نتیجه ما در این فروشگاه، حمل و نقل کلیه سفارشات را در شهرهایی که در آنجا انبارهای فروشگاه موجود است به صورت رایگان و سفارشات شهرستان ها توسط باربری و تیپاکس انجام می دهیم. کلیه سفارشات مشتریان در شهرستان ها توسط بیمه سامان بیمه شده لذا هزینه ی ناچیزی از مشتری جهت بیمه دریافت می شود. سفارشات در شهرهایی که در آنجا انبارهای فروشگاه موجود است حداکثر تا 24 ساعت و در شهرستان ها تا 72 ساعت (بجز ایام تعطیل) تحویل داده خواهد شد. این شرکت امکان مرجوع جنس خریداری شده را تا 24 ساعت برای مشتریان فرآهم می سازد.

برندینگ:

مهمترین ابزار بازاریابی در بازار رقابتی امروز برند و برندینگ است. متاسفانه در ايران تلاش عملی و یا پژوهشی در اين قلمروها بسیار کم انجام گرفته است. از حيث نظری هم به موضوع ارزش نام تجاری در کتاب و نشريات تخصصی پرداخته نشده است. چالش هاي پيش روي شرکت هایی كه مي خواهند وارد مديريت برند شوند در سه دسته تقسیم می‌شود:

اول: چالش هاي درون سازماني همچون منابع مالی ضعیف

دوم: چالش در بازارهاي داخل كشور همچون عدم فرهنگ سازی در جهت استفاده از نام های ایرانی

سوم: چالش در بازارهاي كشورهاي هدف همچون  مقابله با ذهنيت منفي نسبت به نام كشور ايران با تبلیغات منفی غرب

البته از نگاه ساختاری شاید به توان دلایل جامع تری را بیان کرد ازجمله:

-         دولت به عنوان یک ابر نهاد اجتماعی طی سالیان متمادی در اقتصاد نقش مسلطی داشته است. به گونه ای که بخش خصوصی در آن هیچ گونه تاثیری ندارد. بازار های رقابتی و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز متعلق به بخش دولتی و بخش عمومی می‌شود.

-         توجه بسیار کم به صادرات و تمرکز در بازار های داخلی

-         به علت دارا بودن مشکلات ساختاری، ایران همواره دارای یک اقتصاد تورمی است.

-         بی اهمیتی به توریست و جهان گردی در ایران قابل مشاهده است در صورتی که کشورهای دیگر مثل فنلاند به یک توریست با هدفی مهم در تجارت، که اساس استراتژی نام تجاری است، می‌نگرند.[3]     

مدیریت زنجیره تامین (scm):

هر کسب و کاری نیاز به مدیریت زنجیره تامین دارد، مدیریت زنجیره تامین بدنبال کاهش هزینه ها و افزایش درآمد می باشد و این هیچ تفاوتی برای کسب و کار آنلان ندارد. برخی نکات مثبت در زنجیره تامین برای کسب و کار آنلاین عبارت اند از: عرضه های محصول، مدیریت موجودی، انبارداری، نگهداری سوابق. مثلا در مدیریت موجودی ما دیگر سرمایه بیش از حد نداریم و متعادل کردن سفارشات با موجودی کار سختی نیست.

شاید بتوان با تحلیل بعضی شرکت ها بهتر زنجیره تامین را درک کنیم. مثلا شرکت وال مارت تعداد 85000 تامین کننده دارد و با ارسال بیش از 1.5 میلیارد دلار کالا در هفته به 62 مرکز توزیع اصلی بزرگترین لجستیک جهان را داراست. در بازار آنها رقابت اصلی بر سر قیمت گذاری، مکان‌یابی، اندازه فروشگاه، چیدمان و محیط، تکنولوژی و نوآوری و تصویر کلی فروشگاه در اجتماع می‌باشد. که ما با استفاده از عمکرد مثبت شرکت های دیگر می توانیم زنجیره تامینی کارآمد را ایجاد کنیم.

مزیت های رقابتی:

 برای مزیت رقابتی تعاریف زیادی توسط صاحب نظران بیان شده که یکی از جامع تری آن میزان فزونی جذابیت پیشنهادهای شرکت در مقایسه با رقبا از نظر مشتریان می باشد.  مزیت رقابتی ارتباط مستقیمی با ارزشهای مورد نظر مشتری دارد به نحوی که در یک طیف مقایسه ای هر چه قدر ارزشهای عرضه شده فروشگاه به ارزشهای مورد نظر مشتری نزدیکتر یا با آن منطبق تر باشد، می‌توان گفت که فروشگاه، نسبت به رقبای خود در یک یا چند معیار رقابتی دارای برتری و مزیت است.

در مسیر ایجاد مزیت رقابتی دو نکته مهم قابل بیان است: نخست، این مسیر فرایند دنباله داری است که به عملکرد عالی و رقابت پذیری فروشگاه منجر می‌شود. یعنی اینکه در صورتی که فروشگاه بتواند به واسطه شایستگي‌های خود، مزیت رقابتی پایداری خلق نماید که برای مشتریان ارزشمند بوده و همواره برتر از رقبا باشد، در واقع عملکردی شایسته از خود به جای گذاشته و رقابت پذیری را به ارمغان آورده است.

با توجه به تحلیلی که از سایت ها و فروشگاه های رقیب بدست آمد کمبود طراحی مطابق میل مشتری دیده می شود. چیزی که ما نسبت به آن توجه زیادی انجام دادیم. مشتری با ارسال عکس از قسمتی از منزل، محل کار، هتل و ... که قرار است فرش در آن محل قرار گیرد و در بیان رنگ های دلخواه به ما این اجازه را میدهد تا با طراحان داخلی مشاوره نموده و چند فرش با طرح مناسب با محیط به مشتریمان پیشنهاد کنیم. حتی پیشنهاداتی در جهت ارتقاء دکوراسیون مثل مطابق کردن قسمتی از طرح فرش با مبلمان به مشتری بدهیم و با این کار انتخاب را برای مشتری جذاب تر و لذت بخش تر کنیم. در صورت تمایل مشتری در انتخاب طرح و نقش شرایطی را فراهم نموده ایم تا طرح ها و نقش ها در اختیار مشتری قرار گیرد و با انتخاب رنگ دلخواه بتواند آنچه مطابق سلیغه مشتری است در سایت رویت نماید.

مشتری در حین خرید از فروشگاه برای استفاده از ایده مشتریان دیگر(لینک نظرات و پیشنهادات مشتریان) از سایت نظرات متعدد و به روز مشتری ها را دریافت می کنید.

در فروشگاه جهت سهولت انتخاب و خرید به مشتریان مشاوره تلفنی داده می شود تا کارشناسان دقایقی را به تشریح و بررسی خواسته های مشتری و مطابقت دادن آن خواسته ها با کالاهای فروشگاه، رضایت هر چه بیشتر آنها را جلب کنند

فروشگاه همچنین پکیج هایی برای عروس و داماد پیشنهاد میدهد که در صورت تمایل آنها و خرید پکیج تخفیف های مناسبی به عروس و دامادها داده میشود.در ضمن کاتالوگ های الکترونیکی هم در سایت وجود دارند که بازدیدکنندگان سایت می توانند اطلاعات کامل فرشهای مورد نظر خود را دانلود کنند تا در وقت مناسب مطالعه کنند که بتوانند خریدی مطابق خواسته های خود داشته باشند.

ارزیابی برنامه:

راهکار ویژه صنعت فرش

فرش یا قالی یکی از قدیمی ترین هنرهای ایرانیان است که از گذشته تا کنون رونق داشته و دارد و هم اکنون نیز یکی از کالاهای مهم صادرات غیرنفتی ایران به همه کشورهای دنیا است. این کالای ناب هنری اصیل ایرانی به صورت دستی و ماشینی تولید می گردد و در هر دو روش انواع و اقسام هنرها بکار برده میشود. اما امروزه تولید فرش ماشینی در کنار فرش دستباف ، رونق بسیاری یافته و شرکت های بزرگ تولید کننده فرش ، همواره در حال کیفیت بخشی به تولیدات خود ، همراه با افزایش کمیت تولید هستند. اما روند تولید فرش دست باف نیز در کارگاه های تخصصی رو به گسترش است و هنرمندان بافنده فرش در کنار یکدیگر در کارگاه های فرش بافی ، شکلی نیمه صنعتی‌به‌روش‌تولید‌بخشیده‌اند.
شركت فرش قرمز در راستاي همروندسازي سيستم هاي مالي و اداري خود با ساختار و روند عملياتي و اجرائي صنعت فرش، با استفاده از تجربه چندين ساله خود اقدام به طراحي راهکار ويژه براي صنعت فرش نموده است كه اهم اين موارد و عناوين به شرح ذيل ميباشد :

·        قابليت مديريت و كنترل روند توليد فرش

o       امكان ثبت و مديريت كليه اطلاعات پيش توليد از قبيل قرارداد، پيش بيني ارزش و ...

o       قابليت مديريت و نگهداشت اطلاعات طي توليد از جمله مواد مصرفي ( پشم ، ابريشم ، خامه ، ... ) ، نقشه ، ابزار مورد استفاده ( قيچي ، تيغ ، شانه ، ... ) ، دار قالي و ...

o       امكان ثبت كليه هزينه هاي طي توليد از قبيل دستمزد بافندگان و ...

·        امكان تعریف و ثبت خصوصيات تكميلي فرش به تعداد دلخواه

o       قابليت تعريف خصوصيات دلخواه براي فرش از قبيل محل بافت، تاريخ بافت، نام بافنده، طرح، رجشمار، طول، عرض، مساحت، نقشه، رنگ زمينه، رنگ حاشيه و ...

o       دريافت گزارش بر اساس كليه خصوصيات فرش

·        قابليت ثبت اطلاعات ارزيابي كيفي و قيمت فرش از دستگاه رسيده

o       امكان ارزيابي فرش بر اساس كارشناس ارزياب

o       قابليت تجديد ارزيابي براي فرش هاي مورد نظر و امكان دريافت چاپ هاي متنوع از ارزيابي ها

·        امكان قيمت گذاري فرش هاي از دستگاه رسيده

·        امكان صدور سند جذب سربار حسابداري جهت فرش هاي از دستگاه رسيده

·        امكان كنترل روند فروش و انتقال فرش

o       كنترل قيمت فروش بر اساس ارزيابي

o       قابليت فروش فرش هاي اماني ساير تجار بر اساس روشهاي اماني فروشي و كارمزدي

·        امكان تعريف فرش هاي نيمه بافت

o       ثبت ماهانه پيشرفت ماهانه گره هاي بافته شده

o       ثبت سند جذب سربار حسابداري جهت هرماه نيمه بافت ها

o       تبديل فرش نيمه بافت به كالا

·        مديريت شعب و نمايندگيها مختلف

·        تعيين شعب

·        مراکز سربار

·        نوع بافت شعب

·        نوع بافت محل بافت

·        تعداد گره در هر متر مربع

·        کالاهاي توليدي

·        سرفصل هاي مواد

·        سرفصل هاي دستمزد

·        نرخ جذب سربارهر شعبه

·        مديريت كليه هزينه هاي در جريان ساخت و محاسبه اتوماتيك قيمت تمام شده

o       محاسبه هزينه مواد مصرفي و دستمزد مستقيم هر شعبه در سال

o       محاسبه ساير هزينه ها و هزينه سربار به ازاي هر شعبه

o       محاسبه كل تعداد گره هاي بافت شده در هر شعبه

o       قيمت تمام شده هر گره و ...

o       قابليت صدور اتوماتيك سند حسابداري قيمت تمام شده بر اساس مركز توليد فرش

o       قابليت صدور اتوماتيك اسناد تعديل به ازاي هزينه هاي سربار

·        امكان ارائه گزارشات

o       گزارش ريز محاسبات شعب

o       گزارش فروش فرشهای تولید

o       گزارش سود و زیان ارزیابی / فروش

o       گزارش میانگین قیمت ارزیابی

جدول ذيل حاوي اطلاعات مربوط به فهرست معيارهاي مورد بررسي در فرايند اعطاي نماد اعتماد الكترونيكي به فروشگاههاي اينترنتي است. در فرايند اعطاي نماد اعتماد، ابتدا درخواست فروشـگاههـا بررسـي شده و در صورت تاييد صلاحيت آنها، نماد اعتماد موقت دريافت مينمايند. اعطاي نماد اعتماد موقت به يك فروشگاه، بدين معناست كه فروشگاه مزبور، صرفا مطابق با برخي از معيارهـاي پـيشبينـي شـده در چك ليست، مورد ارزيابي قرار گرفته و تاييد شده است. جدول زير، آن دسته از معيارهايي كه در فرايند اعطاي نماد اعتماد موقت به فروشگاهها مورد بررسي قرار ميگيرنـد، بـا علامـت3 و معيارهـايي كـه در فرايند اعطاي نماد اعتماد موقت به فروشگاهها مورد بررسي قرار نميگيرند، با علامت 2 مشخص نموده است. بعد از دريافت نماد موقت توسط فروشگاه، در ادامهي كار و در صورت احراز ساير شرايط، نماد موقت فروشگاه به نماد دائم يك و يا دو ستاره ارتقا مييابد. ستونهاي مربوط به نماد يك ستاره و نمـاد دو سـتاره، معيارهاي مورد بررسي در هر مرحله از فرايند را نشان ميدهند. لازم به ذكر است فروشگاههاي ابنترنتي براي دريافت نماد اعتماد دائم دو ستاره ميبايست كليه معيارهاي ارزيابي مندرج در جدول زيـر را احـراز نمايند. اين امر با درج علامت3 در كليه سطرهاي مربوط به ستون نماد دو ستاره مشخص گرديده است. تفاوت نماد اعتماد دائـم تـك سـتاره و دو سـتاره در معيـار شـماره 31 در جـدول زيـر (گواهينامـه ديجيتال SSL ) مشخص گرديده است. اين معيار تنها در اعطاي نماد دائم دو ستاره مورد بررسي قرار ميگيرد.

 

 

 

 

 

 

راهنماي معيارهاي ارزيابي فروشگاههاي اينترنتي

 

ردیف

معیار

توضیحات

نماد موقت

نماد یک ستاره

نماد دو ستاره

1

كسب و كار قانوني

مطابق با قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران

×

×

2

درج تبليغات و آگهي مجاز در سايت (درصورت وجود)

( مطابق با قانون تجارت الكترونيكي (باب سوم، فصل دوم در قواعد تبليغ) و دستورالعمل ضوابط و قواعد عمومي درج تبليغات و آگهي در وب‌سايت فروشگاه‌هاي اينترنتي و آيين نامه ها و پيوست هاي دستگاههاي ذي‌ربط )

×

×

3

پيش بيني فرايند خريد در وب سايت تجاري

منظور بخشي از فرايند خريد است كه شامل ارائه كالا/خدمت به همراه ويژگي هاي آن و قابليت انتخاب توسط مشتري و طي نمودن فرايند سفارش‌گذاري ميباشد.

×

×

4

رائه كالاهاي مجاز در وب سايت

 

×

×

5

نمايش عبارت الزام به ارائه كالاها بـا مجوزهـا نهادهـاي

ذيربط در صفحه اول وب سايت.

عبارت الزام به شرح زير مي باشد:«تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي

مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه ميباشند و فعاليتهاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري‌اسلامي ايران است.»

×

×

6

نشاني پستي واحد اقتصادي عرضه كننده كالا يا خدمت

آدرس ذكر شده در وبسايت ميبايست بـا آدرس ثبـت‌شـده «فروشـگاه» در فـرم ثبـت نـام نمـاد،‌مطابقت داشته باشد.

×

7

تلفن و نمابر واحد اقتصادي عرضه‌كننده كالا يا خدمت

 

×

8

نشاني پست الكترونيكي واحد اقتصـادي عرضـه كننـده‌كالا يا‌خدمت

 

×

9

نام و نام خانوادگي مسئول واحد اقتصادي عرضه كننده‌كالا يا خدمت (صاحب امتياز دامنه)

نام و نام خانوادگي ميبايست با آنچه در فرم ثبت نام نماد وارد شده، مطابقت داشته باشد

×

10

نام و نام خانوادگي مدير عامـل يـا نماينـده قـانوني يـا مسئول وبسايت

 

×

11

ارتبــاط بــا بخــش هــاي مختلــف (فــروش، پشــتيباني،خدمات پس از فروش و ...) از طريق شـماره تلفـنهـاي‌گويا، شماره نمابر، نشاني پستي، پسـت الكترونيكـي

 

×

12

تعريف موضوع فعاليت واحد اقتصادي

در تعريف موضوع فعاليت واحد اقتصادي، اشخاص حقيقي نمي بايست از كلمه«شـركت» يـا «شـماره ثبت» استفاده كنند. ولي متقاضيان حقوقي ميبايسـت بـه‌نـام «شـركت و شـماره ثبـت» آن اشـاره‌نمايند.

×

13

نام دامنه بايد با هويت و مشخصات حقـوقي وب سـايت‌مربوطه ثبت‌شود.

امتياز دامنه متقاضي حقيقي ميبايست به نام فرد متقاضـي نمـاد اعتمـاد. و امتيـاز دامنـه متقاضـي حقوقي، به نام شركت و يا يكي از اعضاي هيئت مديره آن ثبت شده باشد. (منظور اطلاعـات صـاحب دامنه است كه در Who is درج شده است.)

×

14

هويت تامين كننده ( شامل كشور سازنده براي كالا)

 

×

15

نمايش نام تجاري كه تحت آن نام به فعاليـت مشـغول ميباشد (برند)

 

×

16

قيمت كالا يا خدمات

كالاها و خدمات ارائه شده در وب سايت فروشگاه ميبايست داراي برچسـب قيمـت باشـند. چنانچـه امكان درج قيمت بصورت ثابت براي موارد عرضه شـده در فروشـگاه وجـود نـدارد و قيمـت كـالا يـا خدمت فروشگاه، براساس سياست يا شرايط خاصي تعيين ميشود، اين موضوع مـيبايسـت بصـورت شفاف به مشتريان اطلاع رساني شود

×

17

مشخصات فني و ويژگي هاي كاربردي

توضيحات مربوط به ويژگيها و خصوصيات كالاها، ميبايست در معرض ديد مراجعين قرار داده شود. در خصوص خدمات، اين مورد شامل شرح خدمت و شرايط ارائه آن ميباشد.

×

18

اعــلام ميــزان ماليــات بــر ارزش افــزوده (VAT) بــه

خريدار

( در صورتيكه كالا يا خدمت مشمول ماليات نمي باشد در سايت مربوطه توضـيح داده شـود و يـا در فاكتور صفر ريال در نظر گرفته شود.)

×

19

اعلام هزينه هاي كه براي خريد كالا يا خدمت برعهده ي‌مشتري خواهد بود ( قيمـت كـالا يـاخـدمت ، هزينـه‌تماس، هزينه حمل، هزينه بسته‌بندي‌و...)

 

×

20

واضح بودن روند برگرداندن كالا و يا انصراف از دريافـت

خدمت و روشهاي بازپرداخت وجه

در خصوص روند برگرداندن كالا و يا انصراف از خريد خدمت، سياست فروشگاه ميبايست منطبق بـر ماده 37 قانون تجارت الكترونيكي باشد، كه بيان مـيدارد: «در هرمعاملـه از راه دور مصـرف كننـده بايد حداقل 7 روز كاري وقت براي انصراف از قبول خود بدون تحمل جريمه و يا ارائـه دليـل داشـته باشد در زمينه كالا تنها هزينه تحميلي بر مصرفكننده، هزينه بازپس فرسـتادن كـالا خواهـد بـود.»همچنين در خصوص روشهاي بازپرداخت وجه، سياستهاي فروشگاه، ميبايست شـفاف بـوده و بـه نحو مقتضي به اطلاع مشتريان رسانده شود.

×

21

توليد پيش فاكتور با امكان نمايش چاپ و يا ارسال بـه آدرس پست الكترونيكي

 

×

22

مدت زمان اعتبار قيمت ارائه شده بـراي فـروش كـالا و

خدمات

سياست فروشگاه در خصوص مدت زمان اعتبار قيمت ميبايست شفاف بوده و به شـكل مقتضـي بـه اطلاع مشتريات رسانده شود. درج عبارت زير نيز در وبسايت فروشگاه الزامي است: «قيمتـي كـه در هنگام سفارش مشتري در پيشفاكتور منظور گرديده است، معتبر ميباشد»

×

23

رائه اطلاعات كامل و تفصيلي در مورد خدمات پـس از فروش به مشتري

 

×

24

اعلام تأييد دريافت سفارش از مشتري

اين اطلاع رساني مي بايست در زمان قطعي شدن سفارش به مشتري صورت بگيـرد و اطـلاع رسـاني اعلام تأييد دريافت سفارش از مشتري بعد از پرداخت الكترونيكي مد نظر نيست.

×

25

رديــابي وضــعيت ارســال كالاهــاي ســفارش داده شــده

امكانپذير باشد

به ازاي هر سفارش ميبايست كد منحصر بـه فـردي در فـاكتور اختصـاص داده شـود كـه مشـتريان بتوانند وضعيت سفارش خود را بر اساس آن رهگيري نمايند.

×

26

زبان اصلي وب سايتها ميبايست زبان فارسـي باشـد وصفحه خانه و صفحه ورودي اصلي وبسـايت بـه زبـان

فارسي بارگذاري شود.

 

×

27

در وب سايتهايي كه به صورت چند زبانـه مـيباشـند بايد امكان تغيير زبان براي كـاربران در تمـام صـفحات فراهم شود

 

×

28

صفحات وب سايت بايد مطابق با اسـتاندارد ISO/iec 10646و با استفاده ار كاراكتر ست يونيكد (UTF-8) طراحي و قابل نمايش باشند

 

×

29

در صورت هدايت بازديدكننـدگان بـه وبسـايت هـاي ديگر، صفحه ي مربوطه در پنجره ي جديد نمـايش داده شود

 

×

30

عدم از استفاده pop up

 

×

31

گواهينامه ديجيتاليSSL

در صورتي كه متقاضي دريافت نماد دو ستاره يا پروانه كسب هستيد، اخذ گواهي SSL اجباري است.

×

×

شرکت فرش قرمز در نظر دارد در آینده ای نه چندان دور به نشان دو ستاره نماد الکترونیکی دست یابد. [4]

 [1] ريس و تراوت (۱۹۸۶)

[2] جزوه استاد محمدرضا ناصرزاده

[3] Vivannews.com

[4] سایت نماد الکترونیکی enamad.ir

25 نظر

  • محمد زند / 10 شب / 5 دی 1395, / جواب

    ارسال آرشیو محتوا

    • محمد زند / 10 شب / 5 دی 1395, / جواب

      محتوای ارسالی از آرشیو 1393

به صفحه اول خوش آمدید